Bellingcat: GRU odpowiedzialne za nieudany zamach stanu w Czarnogórze

Bellingcat: GRU odpowiedzialne za nieudany zamach stanu w Czarnogórze

Dziennikarski portal śledczy Bellingcat ustalił, że za nieudaną próbą zamachu stanu, organizowanego w Czarnogórze w 2016 roku stali oficerowie GRU.

Operacją dowodził Eduard Szyszmakow, który miał za zadanie doprowadzenie do obalenia rządu w czasie wyborów parlamentarnych. Kolejnym oficerem rosyjskiego wywiadu wojskowego zaangażowanym w te działania był 38-letni Władimir Popow. Dziennikarze ustalili, że nazywa się on w rzeczywistości Władimir Mojsejew. Zgodnie z planem GRU, serbscy nacjonaliści, występujący w przebraniu i udający czarnogórską policję, mieli otworzyć ogień do demonstrantów podczas prorosyjskiego wiecu, a kolejna ich grupa miała podburzyć demonstrantów do szturmu na budynki rządowe. W trakcie tych zajść miał zginąć prozachodni premier Milo Djukanović. Ostatecznie do zamachu stanu nie doszło, natomiast jeden z ujawnionych przez Bellingcat uczestników spisku okazuje się postacią, która zaznaczyła swą obecność w Polsce.

Eduard Szyszmakow został w 2014 roku wydalony z Polski za szpiegostwo. W ambasadzie Federacji Rosyjskiej pełnił funkcję zastępcy attaché wojskowego.  Miał stać za werbunkiem ppłk Zbigniewa J. Oficer ten, urzędnik Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, został dwa lata temu skazany na sześć lat pozbawienia wolności. Szyszmakow miał też stać za werbunkiem zatrzymanego przez ABW prawnika Stanisława Sz., pracującego dla firm budujących gazociąg w Świnoujściu.

Źródło: Bellingcat

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: