Północnokoreański szpieg we francuskim senacie

Północnokoreański szpieg we francuskim senacie

Urzędnik zatrudniony we francuskim senacie, Benoit Quennedey, został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Korei Północnej.

Śledztwo w sprawie miało być prowadzone od marca 2018 roku przez Direction Générale de la Sécurité Intérieure, DGSI (pol. Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Wewnętrznego). Quennedey był zatrudniony w departamencie architektury, dziedzictwa i ogrodnictwa francuskiej izby wyższej. Był też prezesem Towarzystwa Przyjaźni Francusko-Koreańskiej.

 

Pełniona funkcja umożliwiała mu podróże do Korei Północnej. Opublikował kilka artykułów i książek na temat tego kraju. Quennedey został zatrzymany w miejscu zamieszkania. Ostatni jego wyjazd do Korei Północnej miał miejsce we wrześniu. Przestępstwo, o które oskarżany jest Benoit Quennedey, to „gromadzenie i przekazywanie obcemu państwu informacji godzących w podstawowe interesy narodowe”, które jest zagrożone karą dziesięciu lat pozbawienia wolności i grzywną w wysokości do 150 tysięcy euro. 

 

Źródło: Newsweek.com, USA Today

 

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

Analityk i dziennikarz specjalistyczny. Nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" wydanej przez wydawnictwo Arbitror. W początku dekady ekspert kilku think-tanków. Do końca lipca 2018 redaktor naczelny Energetyki24. Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej. 
Follow Me: