Węgierski wywiad przemycił nad Balaton byłego premiera Macedonii?

Węgierski wywiad przemycił nad Balaton byłego premiera Macedonii?

Unia Europejska zażądała od Węgier wyjaśnień, w sprawie udzielenia przez Budapeszt azylu politycznego byłemu macedońskiemu premierowi Nikoli Gruevskiemu. Komisarz UE Johannes Hahn napisał na Twitterze 21 listopada, że jeśli Węgry zdecydują o przyznaniu azylu Gruevskiemu, oczekuje od premiera Wiktora Orbana „rozsądnego uzasadnienia tej decyzji”.

Gruevski, który utrzymuje bliskie stosunki z węgierskim premierem, uciekł do tego kraju po tym, jak został skazany między innymi za korupcję na dwa lata więzienia. Powiedział, że przyznano mu azyl w związku z „prześladowaniem politycznym” na terenie  Macedonii i twierdzi też, że grożono mu śmiercią w Macedonii – co kwestionuje rząd premiera Zorana Zaeva. Skopje wydało za Gruevskim międzynarodowy nakaz aresztowania.

UE wyraziła rosnące zaniepokojenie działaniami podjętymi przez Orbana. Przeciwko Gruevskiemu toczy się też proces dotyczący bezprawnej inwigilacji opozycji, która miała mieć miejsce za jego rządów. Wśród podejrzanych znajduje się były macedoński szef wywiadu, który jest kuzynem Gruevskiego – Saso Mijalkov. Był szefem państwowej agencji bezpieczeństwa UBK przez prawie dziesięć lat, do maja 2015 roku.  Mijalkow, wraz z byłym ministrem spraw wewnętrznych i innymi funkcjonariuszami wywiadu, zostali oskarżeni o prowadzenie nielegalnej operacji podsłuchowej obejmującej tysiące ludzi, w tym polityków opozycji i dziennikarzy, a następnie próbę zniszczenia dowodów w tej sprawie.

Minister spraw Zagranicznych w rządzie Orbana przyznał, że węgierscy dyplomaci towarzyszyli Gruevskiemu podczas jego podróży na Węgry. Rząd Węgier nie odpowiedział na prośbę o komentarz na temat roli węgierskiego wywiadu w tym przedsięwzięciu.

Źródło: DPA, AFP

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: