Amerykańskie służby będą „prześwietlać” chińskich studentów na uczelniach w USA

Amerykańskie służby będą "prześwietlać" chińskich studentów na uczelniach w USA

Administracja Trumpa pracuje aktualnie nad nowymi rozwiązaniami w zakresie  procedur sprawdzających jakim mieliby podlegać chińscy studenci uczęszczający do amerykańskich szkół. 

 Niepokój rządu USA budzą zagrożenia związane z chińskim szpiegostwem. Z tego powodu w czerwcu 2018 roku amerykański Departament Stanu skrócił wizy pobytowe chińskim studentom takich kierunków jak lotnictwo i robotyka z pięciu na okres jednego roku. Aktualnie administracja Trumpa rozważa wprowadzenie procedur sprawdzających dla chińskich studentów, obejmujących np. wgląd w billingi czy konta w mediach społecznościowych. Dodatkowo organa ścigania zostały zobowiązane do przeszkolenia przedstawicieli środowiska akademickiego w zakresie rozpoznawania szpiegostwa i kradzieży dokonywanej przy wykorzystaniu narzędzi cybernetycznych. 

 

Zwraca się jednocześnie uwagę na fakt, że Chińczycy co roku płacą za naukę w amerykańskich szkołach 14 miliardów dolarów (suma ta pochodzi od 360 tysięcy obywateli Chin edukowanych w USA). W przypadku zastosowania wobec nich agresywnych procedur, mogliby oni zmienić uczelnie amerykańskie na uczelnie w innych krajach.

 

Źródło: Reuters

 

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: