Szef MI6: tworzymy wywiad czwartej generacji

Szef MI6: tworzymy wywiad czwartej generacji

Rzadko się zdarza, by szef MI6 występował publicznie. W ciągu czterech lat sprawowania tej funkcji Alex Younger przemówił dopiero drugi raz. 3 grudnia br. wygłosił on wykład kierowany do studentów Uniwersytetu St Andrews.

Szef brytyjskiego wywiadu, stwierdził, że technologia cyfrowa dokonała „głębokiej zmiany” w pracy kierowanej przez niego służby. „Świat się zmienia i SIS (Secret Intelligence Service – MI6) zmienia się razem z nim” – powiedział. Dodał jednocześnie, że podstawowe funkcje służb wywiadowczych pozostaną niezmienione. „Nie sądzę, by rola informacji pozyskiwanych przez człowieka zmieniła się fundamentalnie” – stwierdził. „Zawsze będziemy musieli zrozumieć motywacje, zamiary i dążenia mieszkańców innych krajów. Nawet w erze sztucznej inteligencji informacje pozyskiwane przez człowieka są potrzebne. Tak naprawdę, będą one ważniejsze w bardziej złożonym świecie” – skonkludował Younger.

Szef MI6, znany pod kryptonimem „C” powiedział, że zdecydował się na publiczne wystąpienie by poinformować społeczeństwo o tym, „co tak naprawdę robimy – w przeciwieństwie do mitów dotyczących naszej pracy”, a także powodowała nim chęć przyciągnięcia do służby „utalentowanych młodych ludzi” posiadających umiejętności, które pomogą zmierzyć się z wyzwaniami zmieniającej się rzeczywistości.

„Jesteśmy na początku czwartej rewolucji przemysłowej, która dalej będzie zamazywać granice między światem fizycznym, cyfrowym i biologicznym”. „Technologie używane zgodnie z prawem, takie jak dane masowe, nowoczesna analityka i uczenie maszynowe są wielką szansą dla społeczeństwa, również dla MI6. Z drugiej zaś strony byłem też świadkiem tego, jakie szkody nowe technologie mogą spowodować, jeśli trafią w ręce sprawnego przeciwnika, którego nie ograniczają normy prawa czy moralności” – stwierdził Younger.

Szef MI6 wskazał ponadto, że era informacyjna stawia tradycyjnym metodom pracy operacyjnej nowe wyzwania, których celem jest opanowanie nowych technologii w takim zakresie, by działały na korzyść SIS, nie na korzyść jej przeciwników.  Younger powiedział, że „era czwartej rewolucji przemysłowej wymaga wywiadu czwartej generacji”, czyli umiejętności człowieka uzupełnionych potencjałem nowych technologii.

Szef MI6: era czwartej rewolucji przemysłowej wymaga wywiadu czwartej generacji Click To Tweet

W jego opinii praca służb wywiadowczych rozwija się aktualnie w trzech podstawowych kierunkach. Pierwszy z nich polega na wzmocnieniu współpracy z partnerami, jako że potencjał obronny państw „jest testowany na wielu frontach jednocześnie”.

Kolejna wielka zmiana wymaga nauczenia się „prowadzenia tajnych operacji w erze cyfrowej: „Kiedy wstępowałem do SIS, naszym podstawowym zadaniem było dotarcie do tajemnic” – stwierdził Younger. „W świecie zagrożeń hybrydowych nie wystarczy wiedzieć co robi przeciwnik. Trzeba uzyskać zdolność podjęcia działań, które zmienią jego postępowanie” – dodał.

Trzecie wyzwanie dla MI6 to rozwój kompetencji, dążenie do sprawności większej niż przeciwnicy. Era cyfrowa dokonała głębokich zmian w naszym środowisku operacyjnym” – stwierdził. „Dane masowe połączone z nowoczesną analityką sprawiają, że nowoczesny świat staje się transparentny, to fakt który pomógł zawstydzić GRU po ataku w Salisbury. Ale jest też poważnym wyzwaniem, kiedy ktoś go używa przeciwko nam” – podkreślił szef MI6. Dlatego też, pion cybernetyczny jest jednostką rozwijającą się w MI6 najdynamiczniej.

Alex Younger dodał też, że tempo rozwoju technologicznego jest kluczowym czynnikiem, który sprawia, że świat staje się „dramatycznie bardziej skomplikowany”. „Ta złożoność dokonała erozji w granicach, na których tradycyjnie opieraliśmy swoje bezpieczeństwo: to granice między tym, co wirtualne i realne; wewnętrzne i międzynarodowe; rozgrywane między aktorami państwowymi i pozapaństwowymi; co jest granicą między wojną i pokojem. W efekcie tych zmian żyjemy w świecie coraz bardziej niejednoznacznym. Nowe spojrzenie i kreatywność, to w opinii szefa SIS droga, którą podążać będzie kierowana przez niego służba.

Źródło: gov.uk

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: