USA: Biznesy rosyjskich oligarchów zagrożone

USA: Biznesy rosyjskich oligarchów zagrożone

Działający w amerykańskim Kongresie śledczy przystąpili do prac mających na celu ujawnienie potencjalnych związków brytyjskich firm należących do Rosjan z rosyjskim wywiadem. 

Wynika to z rosnących obaw amerykańskich kongresmenów dotyczących zakresu kremlowskich operacji wymierzonych w Europę i USA.

Wśród brytyjskich podmiotów, które wzbudziły zainteresowanie kongresmenów jest np. EN+, firma energetyczna należąca do Olega Deripaski, bliskiego sojusznika Putina.

Był on już wcześniej przedmiotem zainteresowania komisji Kongresu USA, w związku z podejrzeniami o ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku. 

Niedawno opublikowane przez FBI dokumenty świadczą o tym, że Deripaska pożyczył 10 milionów UDS  Paulowi Manafortowi, szefowi kampanii Donalda Trumpa, oskarżonemu o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy.

Sprawa firmy EN+ pojawiła się, kiedy FBI zidentyfikowało osobę  Ewgienija Fokina, dyrektora ds. współpracy zagranicznej w tej firmie, jako byłego przedstawiciela SVR w Waszyngtonie w połowie lat 90-tych. Na czele firmy stoi Lord Barker, były minister ds.energetyki w rządzie Davida Camerona. Został on ostro skrytykowany przez brytyjskich parlamentarzystów po tym, jak pomógł  EN+ zarobić miliard funtów na brytyjskiej giełdzie. Pieniądze te później przekazane zostały rosyjskim bankom,  które stały się obiektem amerykańskich sankcji.

Poza wcześniej wymienionym Fokinem, dla Deripaski pracują też inni byli funkcjonariusze rosyjskich służb np. Walery Peczenkin. Oficer SVR, który stoi na czele firmy Basic Element oraz Viktor Bojarkin, były oficer GRU, który wcześniej pracował w należącym do Deripaski  Rusal Aluminium.

Źródło: telegraph.co.uk

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: