Rosyjski i amerykański wywiad „utrzymują partnerskie relacje”

Rosyjski i amerykański wywiad "utrzymują partnerskie relacje"

Rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego (SVR) i Centralna Agencja Wywiadowcza USA utrzymują relacje partnerskie w dziedzinie walki z terroryzmem - powiedział szef SVR, Siergiej Naryszkin.

„Naturalnie nasze kontakty koncentrują się na zwalczaniu międzynarodowego terroryzmu” – stwierdził w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Rossija 1.

„Wymieniamy informacje operacyjne dotyczące osób, planów organizacji terrorystycznych” – dodał.

Naryszkin podkreślił także, że jest przekonany, iż takie partnerstwo jest w interesie obydwu państw. Przypomniał swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych jesienią 2017 roku, która wzbudziła negatywne komentarze ze strony amerykańskich kongresmenów. Stwierdził, że była to wizyta oficjalna, jego pierwsza w Stanach Zjednoczonych, i że w jej trakcie sprawa sankcji nie była poruszana.

Naryszkin powiedział, że kilka miesięcy po tym, jak Donald Trump objął urząd prezydenta USA odbył on pierwsze rozmowy telefoniczne z ówczesnym szefem CIA Michaelem Pompeo, który przybył z wizytą do Rosji latem 2017 roku.

„Naturalnie, zostałem zaproszony przez niego i skorzystałem z tego zaproszenia jesienią 2017 roku. W Waszyngtonie, tak jak w Moskwie, odbyliśmy czysto zawodowe rozmowy” -stwierdził.

Według Naryszkina nie utrzymuje on aktualnie kontaktów z nową szefową CIA Giną Haspel.

„Po zmianie na stanowisku szefa CIA na szczeblu szefów służb nie nawiązano nowych kontaktów, ale nasi pracownicy utrzymują stałe relacje.” Dodał też, że przedstawiciele CIA pracują w Moskwie, tak jak przedstawiciele SVR w Waszyngtonie. „Wymiana informacji jest kontynuowana” – zaznaczył.

Informacja o współpracy i stałych relacjach między tymi rywalizującymi ze sobą służbami nie wzbudziła sensacji na arenie międzynarodowej. Warto przy tym odnotować, co działo się w Polsce po tym, jak były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusz Nosek w trakcie swojego urzędowania nawiązał oficjalne relacje z rosyjskimi służbami. Dla części mediów i komentatorów nie liczyło się to, że w owym czasie w Afganistanie służyli polscy żołnierze, których powrót z misji musiał uwzględnić transport przez terytorium Rosji. Generał – próbując stworzyć warunki do bezpiecznego powrotu polskich żołnierzy, stanął w obliczu oskarżeń o zdradę i działanie na rzecz rosyjskiego przeciwnika. Absurd? Nie pierwszy i nie ostatni.

Źródło: Tass

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

Analityk i dziennikarz specjalistyczny. Nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" wydanej przez wydawnictwo Arbitror. W początku dekady ekspert kilku think-tanków. Do końca lipca 2018 redaktor naczelny Energetyki24. Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej. 
Follow Me: