Chińczycy ukradli numery paszportów ok. 320 milionów Amerykanów

Chińczycy ukradli numery paszportów 320 mln osób

Cyberatak na sieć hoteli Marriott (Starwood), wykryty we wrześniu br. i ujawniony w ubiegłym miesiącu, spowodował wyciek danych osobowych około 500 milionów gości. Była to część chińskiej operacji wywiadowczej.

Hakerzy zaatakowali także ubezpieczycieli zdrowotnych i dotarli do akt osobowych milionów obywateli USA. Jak twierdzą źródła zbliżone do toczącego się postępowania, cyberprzestępcy którzy dokonali tego włamania podejrzewani są o pracę na rzecz chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa. Baza danych Marriotta zawiera nie tylko dane dotyczące kart kredytowych, ale również dane paszportowe. Chińczycy mieli ukraść numery paszportów ok. 320 milionów osób, z których wiele korzystało z usług hotelowych Sheratona, Westina i innych hotelu sieci Starwood. Poza tym, w ręce chińskich hakerów dostały się numery telefonów gości, daty urodzenia i inne dane wrażliwe.

Administracja Trumpa planuje sporządzenie aktów oskarżenia przeciwko chińskim hakerom pracującym na rzecz wywiadu i wojska, a także zdjąć klauzule tajności raportów służb specjalnych dotyczących Chin, by pokazać opinii publicznej działania chińskich służb przynajmniej od 2014 roku, polegających na budowaniu bazy danych zawierającej nazwiska urzędników amerykańskich posiadających poświadczenia bezpieczeństwa.

Geng Shuang, rzecznik chińskiego MSZ zaprzeczył, by Chiny posiadały jakąkolwiek wiedzę na temat ataku hakerskiego wymierzonego w Marriott. Twarda linia Amerykanów widoczna stała się także kilka dni temu, kiedy aresztowano Meng Wanzhou, odpowiadającą za finanse giganta telekomunikacyjnego Huawei, córki założyciela korporacji. Meng, zatrzymana została w Kanadzie, pod zarzutem naruszenia amerykańskich sankcji na Iran.  Jej zatrzymanie rozgniewało Chińczyków. We wtorek kanadyjski sędzia zarządził w stosunku do niej kaucję w wysokości 10 milionów dolarów kanadyjskich (7.5 milionów USD), która ma zostać wpłacona przed ekstradycją Meng do USA. Tego samego dnia ogłoszono, że były dyplomata kanadyjski Michael Kovrig, pracujący dla International Crisis Group, organizacji na rzecz zapobiegania konfliktów, został zatrzymany przez służby bezpieczeństwa Chin.

James R. Clapper Jr., były koordynator amerykańskich służb wywiadowczych, odnosząc się do agresywnych operacji Chińczyków stwierdził: „Jedna rzecz jest dla mnie absolutnie jasna, oni nie zamierzają z tym skończyć”. 

Więcej na temat Huawei pisaliśmy w art. pt. “Byli szefowie służb: Huawei to zagrożenie dla bezpieczeństwa Kanady”.

Źródło: The NewYork Times

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: