BIAŁEK: ABW POWINNO OSTRZEC PREMIERA PRZED ANDRUSZKIEWICZEM

Były wiceszef ABW dla Osluzbach.pl: ABW powinno ostrzec premiera przed nominacją Andruszkiewicza

Powołanie na stanowisko wiceministra cyfryzacji pana posła Adama Andruszkiewicza, poza szeroko komentowaną w mediach kwestią odpowiedzialności politycznej każe postawić pytanie o obecną kondycję służb specjalnych – pisze dla Osluzbach.pl były wiceszef ABW płk Paweł Białek.

Dotychczasową, dobrą praktyką było dokonywanie przez ABW wcześniejszej oceny kandydata na ważne stanowisko. Nie chodzi tu o procedury opisane w rozdziale 5 ustawy o ochronie informacji niejawnych z dnia 5 sierpnia 2010 r. (bezpieczeństwo osobowe), ale o wcześniejszą weryfikację osoby kandydata z uwagi na bezpieczeństwo Państwa. Niezależnie od faktu, że każdy poseł posiada z urzędu dostęp do informacji o klauzuli „tajne” (ale już nie do informacji o klauzuli „ściśle tajne”, który może uzyskać dopiero po przeprowadzam przez ABW lub SKW postępowaniu sprawdzającym), Szef ABW ma prawo i obowiązek przekazać Premierowi w trybie art. 18 ustawy o ABW i AW z dnia 24 maja 2002 r. informacje mogące mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i międzynarodowej pozycji Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku pana posła Adama Andruszkiewicza, z dużą dozą prawdopodobieństwa należy przyjąć, że ABW takie informacje posiadała. Wynika to faktu, iż kontrowersyjna, często sprzeczna z prowadzoną przez rząd polityką zagraniczną, aktywność posła Adama Andruszkiewicza była szeroko komentowana w mediach, co nie mogło ujść uwadze analitykom ABW. Co więcej ABW prowadzi śledztwo przeciwko panu Mateuszowi Piskorskiemu, podejrzanemu o szpiegostwo, a jak wynika z interpelacji pana posła Janusza Sanockiego z dnia 21 .10. 2017 r., ABW w związku z tym śledztwem interesuje się pośrednio środowiskiem koła poselskiego Wolni i Solidarni do którego należy poseł A. Andruszkiewicz.

Wobec powyższego Szef ABW powinien poinformować Premiera o zagrożeniach dla interesów RP w związku z nominacja pana posła Adama Andruszkiewicza na stanowisko wiceministra. Brak takiej informacji ze strony Szefa ABW można wytłumaczyć tylko tym, że nie wiedział o tej planowanej nominacji, co świadczy o braku zaufania ze strony Premiera do Szefa ABW, albo że Szef ABW świadomie, z bliżej niezrozumiałych względów nie ostrzegł Premiera o ryzykach związanych z tą nominacją. Oba przypadki świadczą o pogłębiającej się entropii ABW, co zostało już dostrzeżone przez niektórych analityków i ekspertów zajmujących się służbami specjalnymi. Niestety przykład nominacji posła Adam Andruszkiewicza jest kolejnym potwierdzeniem tych opinii.

Płk Paweł Białek, w latach 2007-2012 zastępca szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Fot. Materiały własne/Paweł Białek

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: