NIEMIECKI KONTRWYWIAD PODDA OBSERWACJI PARTIĘ AFD

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) podjął działania, które mogą doprowadzić do objęcia kontrolą Alternatywy dla Niemiec (AfD).

To stanowisko niemieckiego kontrwywiadu ma kilka aspektów:

• Jest ostrzeżeniem dla wszystkich sił ekstremistycznych, że osiągnęły granicę, której nie wolno im przekroczyć. Służby bezpieczeństwa, a także rząd federalny, pokazują, że coś w tej sprawie robią, chociaż najwyraźniej mają niewiele dowodów przeciwko AfD.
• Pojawiają się jednak także opinie, że wzięcie AfD pod obserwację nie jest rozwiązaniem problemu. Kto uważa, że w ten rutynowy i zarazem urzędowy sposób uda się rozwiązać największe zagrożenie po drugiej wojnie światowej dla demokratyczno-wolnościowego porządku w niektórych regionach Republiki Federalnej, ten się bardzo myli. Taki sposób postępowania może doprowadzić jedynie do samouspokojenia, że coś się w tej sprawie robi, ale w istocie to tylko zwiększa, zamiast zmniejszyć, powstałe zagrożenie.

Tymczasem kolejna grupa polityków zdecydowała się opuścić AfD i założyć nowe ugrupowanie „Przebudzenie Niemieckich Patriotów” (AdP). Zdaniem jej ultraprawicowego szefa Andre Poggenburga, AfD jest zbyt umiarkowana.

Odejście Poggenburga jest prawdopodobnie klasyczną ucieczką do przodu. Zakładając Przebudzenie Niemieckich Patriotów (Aufbruch deutscher Patrioten), które najwyraźniej przejęło logo byłych austriackich narodowych socjalistów, nie zamierza on już wcale ukrywać swoich nazistowskich sympatii. Poggenburg, pochodzący z Weißenfels w Saksonii-Anhalt, był jednym z najobrzydliwszych podżegaczy AfD, ale nawet po jego odejściu z Afd jest dość miejsca w tej partii dla ludzi pokroju szefa w Turyngii Björna Höcke. Ten, jeżeli chodzi o rasizm, rewizjonizm historyczny, antysemityzm i posługiwanie się nazistowską terminologią, na pewno dorównuje Poggenburgowi.

Źródło: dw.com

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: