BROCHWICZ: “AGENTURA Z PSYCHIATRYKA”

„Ocena wszystkiego jest oceną niczego”
Płk Sławek Górka

Sporo lat temu wydarzyła się taka historia: pewien N, podejrzewany o dokonanie poważnych przestępstw, znalazł się w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach. Prawdopodobnie był zdrowym człowiekiem, ale symulował chorobę aby uniknąć odpowiedzialności karnej.

I wtedy przyszła pierwsza dobra zmiana. W służbach znaleźli się wreszcie prawdziwi fachowcy. Przejęli poszukiwania i pojechali odwiedzić pacjenta.

Tymczasem w Tworkach zapanowała prawdziwa konsternacja, bo N zniknął. Bez śladu. Jak kamień w wodę. Definitywnie. Nikt nie wiedział, co się z nim stało.

Gdzie jest N, pytali wszyscy, od ordynatora do salową.

Na szczęście grupa operacyjna złożona z nowych, patriotycznych funkcjonariuszy, rozwikłała tę zagadkę w trymiga. Zwerbowali miejscowego informatora. Informator opowiedział, że był świadkiem, jak któregoś dnia do Tworek przyleciał helikopter. Wysiadło z niego trzech wysokich oficerów WSI. Odlecieli po dwóch kwadransach, zabierając ze sobą, ma się rozumieć, naszego N.

Sporządzono stosowny raport. Wynagrodzono źródło. Funkcjonariusze z grupy operacyjnej awansowali, każdy od razu po trzy stopnie w górę. Nie szukano dalej…

Źródło było biednym, ciężko chorym na umyśle pacjentem.

Dlaczego przypominam tę rzewną historię? Bo o ile N, jak sądzę, skończył gdzieś marnie (może na przykład helikopter WSI porwał go na Syberię), o tyle informator-pensjonariusz wydaje się robić zawrotną karierę. Od kilku lat rozpoznaję jego myśl sprawczą przy wielu ambitnych, zadziwiających swoim rozmachem projektach. Ciekawe, czy jesienią przyjadą karetki…

Wojciech Brochwicz: W 1990 współtworzył specjalną jednostkę „Grom”. Był doradcą ministra spraw wewnętrznych, prezesa Rady Ministrów, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Pełnił funkcje dyrektora w Urzędzie Ochrony Państwa, zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w Radzie Ministrów Jerzego Buzka, gdzie odpowiadał za przygotowanie ustawodawstwa antyterrorystycznego. Po 2001 był członkiem komitetu konsultacyjnego przy szefie ABW Andrzeju Barcikowskim. Po odejściu z administracji państwowej został partnerem w firmie prawniczej R. Smoktunowicz & L. Falandysz. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawniczą.

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: