IRAŃSKA AFERA SZPIEGOWSKA W NIEMCZECH

Niemiecka prokuratura federalna stwierdziła we wtorek (15 stycznia), że 50. -letni mężczyzna o podwójnym obywatelstwie (afgańskim i niemieckim), który pracował dla Bundeswehry, został zatrzymany pod zarzutem przekazania danych irańskiej agencji wywiadowczej.

“Zaprzeczamy jakimkolwiek związkom z tą osobą (…) nie jesteśmy zaskoczeni, gdy słyszymy takie bezpodstawne zarzuty wymyślone przez tych, którzy starają się zaszkodzić relacjom między Iranem i Europą w tym newralgicznym momencie” – powiedział agencji IRNA rzecznik MSZ Iranu Bahram Qassemi.

Qassemi nie rozwinął tego wątku, ale IRNA odniosła się do doniesień prasowych, które stwierdzały że CIA mogło dostarczyć niemieckim służbom dowody na szpiegostwo 50. – latka.

Europejscy sygnatariusze porozumienia nuklearnego z Iranu z 2015 roku próbowali je chronić mimo wycofania się Stanów Zjednoczonych. W tym miesiącu Unia Europejska zamroziła aktywa irańskiej jednostki wywiadowczej i dwóch jej pracowników po tym, jak Holandia oskarżyła Iran o dwa zabójstwa na swoim terytorium i dołączyła do Francji i Danii, w twierdzeniach, że Teheran planował inne ataki w Europie.

Iran zaprzeczył jakiemukolwiek zaangażowaniu w te rzekome spiski, twierdząc, że oskarżenia miały na celu zniszczenie stosunków między UE a Iranem.

Źródła: Reuters

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: