IRAŃSKIE SŁUŻBY ZAMORDOWAŁY OBYWATELI HOLANDII

Holenderski rząd ma “mocne przesłanki, wskazujące na to, że Iran był zamieszany w zabójstwo dwóch członków opozycji irańskiej w Holandii w roku 2015 i 2017. Byli to obywatele holenderscy pochodzenia irańskiego”.

Holenderski minister spraw zagranicznych, Stef Blok, poinformował w liście do parlamentu uzasadniającym konieczność objęcia Iranu sankcjami unijnymi, że “wrogie czyny [władz w Teheranie – przyp. red.] rażąco łamią suwerenność Niderlandów i są niedopuszczalne”.

“Oczekuje się, że Iran będzie w pełni współpracować w usuwaniu obecnych obaw i w razie potrzeby, pomagać w dochodzeniach kryminalnych, a jeśli taka współpraca nie zostanie podjęta, dalsze sankcje nie zostaną wykluczone” – dodał Blok.

Iran w ostatnich czasach dokonał czterech zamachów terrorystycznych w Europie. Jego agenci w zeszłym roku planowali zbombardować irański wiec opozycyjny we Francji i zabić członka opozycji w Danii. Po informacjach Holandii w styczniu UE wciągnęła na listę organizacji terrorystycznych nazwiska dwóch irańskich obywateli i głównej agencji wywiadowczej Iranu. Pozwoliło to zamrozić aktywa i zakazać wjazdu do UE Assadollaha Assadiego, irańskiego dypomaty podejrzanego o udział w przygotowaniach francuskiego ataku, oraz Saeida Hashemi Moghadam, wyższego urzędnika wywiadu.

Zamrożono także aktywa irańskiego Ministerstwa Wywiadu i Bezpieczeństwa. Sankcje były pierwszymi nałożonymi przez UE od trzech lat tj. czasu uzgodnienia traktatu o kontroli broni jądrowej. W tym czasie UE zniosła sankcje na Iran w sektorze finansowym, naftowym i gazowym oraz w sektorze transportu zgodnie z tym porozumieniem. Utrzymuje jednak embargo na broń i zakaz stosowania technologii rakietowej oraz zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów 82 Irańczyków oraz jednego podmiotu z powodu łamania praw człowieka. Nowe sankcje były “mocnym sygnałem ze strony UE”, że nie zaakceptuje wrogich działań wywiadowczych na swoim terytorium – powiedział minister spraw zagranicznych Danii, Anders Samuelsen. “UE jest zjednoczona – takie działania są niedopuszczalne i muszą mieć konsekwencje” – dodał duński premier Lars Lokke Rasmussen. Ruch UE został przyjęty z zadowoleniem przez USA. “To ważny dzień dla europejskiej polityki zagranicznej!” – powiedział na Twitterze tego samego dnia sekretarz stanu USA Mike Pompeo. “Iran i Hezbollah terroryzują Europę od 1979 roku” – dodał, odnosząc się do wspieranej przez Iran grupy bojowników w Libanie. Opublikował także mapę pokazującą 14 domniemanych irańskich ataków w krajach UE, a także w Albanii i Turcji w ciągu ostatnich 39 lat.

Reakcja Pompeo pojawiła się w wyniku różnicy zdań UE-USA po tym jak Donald Trump zerwał porozumienie z Iranem w ubiegłym roku dotyczące kontroli broni nuklearnej i zagroził sankcjami wobec firm z UE, które będą prowadziły działalność w Iranie. UE próbuje obecnie stworzyć specjalne kanały płatności, aby chronić firmy UE przed gniewem Trumpa, jednocześnie utrzymując Iran „na pokładzie” paktu atomowego.

Źródło: euobserver

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: