POTĘŻNY ATAK TALIBÓW W AFGANISTANIE. CO Z PROCESEM POKOJOWYM?

Dziesiątki ludzi zostało zabitych w ataku talibów na bazę wojskową. Zabici byli członkami afgańskiej agencji wywiadowczej. Urzędnicy oświadczyli, że było to uderzeniu w rząd, który stracił już kontrolę nad prawie połową kraju.

Co najmniej 45 osób zostało zabitych, i aż 70 zostało rannych za sprawą zamachowca-samobójcy który wjechał opancerzonym Humvee zapakowanym materiałami wybuchowymi do bazy we wschodniej prowincji Majdanu Wardak.

Baza, służyła również jako ośrodek szkoleniowy dla prorządowych bojówek, prowadzony przez służby wywiadowcze Afganistanu znane jako Krajowa Dyrekcja Bezpieczeństwa (NDS).

NDS oświadczyła, że zamachowiec-samobójca zdołał przeniknąć przez bramę bazy na obrzeżach Maidan Shar, stolicy prowincji położonej około 40 kilometrów od Kabulu, mimo że strażnicy strzelali do pojazdu.

Khawanin Sultani, członek rady w prowincji, stwierdził, że główny budynek zapadł się po eksplozji, co prawdopodobnie przyczyniło się do dużej liczby ofiar. “Większość ciał znajdowała się pod zniszczonym budynkiem” – powiedział.

Po tym, jak zamachowiec-samobójca uderzył, czterech innych napastników zaangażowało się w strzelaninę z oddziałami afgańskimi. Wszyscy napastnicy zostali zabici, powiedział.

Dziesiątki karetek zabrało rannych do głównego szpitala prowincjonalnego lub do Kabulu. Podmuch eksplozji był tak silny, że okna cywilnych domów poza bazą również zostały rozbite.

Atak był “tragedią i ogromną stratą dla afgańskich sił bezpieczeństwa”, powiedział Mirza Mohammad Yarmand, były zastępca ministra spraw wewnętrznych i analityk wojskowy. „Trudno uwierzyć, że osławiony NSD mógł stracić tak dużą liczbę personelu w jednym ataku. Musiało dojść do poważnego zaniedbania z czyjejś strony”.

Talibowie przyznali się do ataku, w oświadczeniu dla mediów, zaledwie kilka godzin po nim. Jeden z najgorszych ataków Talibów na siły afgańskie w ostatnich latach miał utorować drogę do rozmów mających na celu rozstrzygnięcie 17-letniej wojny w Afganistanie.

Oświadczenie talibów mówiło, że spotkali się z przedstawicielami USA, aby omówić “zakończenie inwazji na Afganistan”. Talibowie postrzegają afgański rząd jako marionetkę USA i od dawna nalegali, że będą negocjować bezpośrednio z Waszyngtonem.

Źródło: aljazeera.com

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

Analityk i dziennikarz specjalistyczny. Nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" wydanej przez wydawnictwo Arbitror. W początku dekady ekspert kilku think-tanków. Do końca lipca 2018 redaktor naczelny Energetyki24. Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej. 
Follow Me: