TWITTER REAGUJE NA WOJNĘ INFORMACYJNĄ – MNIEJSZE ZAGROŻENIE FAKE NEWSAMI

Twitter zlikwidował prawie 6000 tweetów podczas wyborów do Kongresu USA w listopadzie ubiegłego roku, z których większość próbowała ograniczać głosowanie poprzez zastraszanie lub dzielenie się fałszywymi informacjami, podała spółka w czwartek.

„Najwięcej dezinformacji wokół wyborów wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych”, podała Twitter, który odnotował również “ograniczone operacje”, wpływu na wyborców w Iranie, Wenezueli i Rosji.

Amerykańskie agencje wywiadowcze doszły do wniosku, że Rosja przeprowadziła operację wpływu polegającą na hakowaniu komputerów należących do partii politycznych i korzystaniu z mediów społecznościowych podczas kampanii wyborczej prezydenckiej USA w 2016 roku, w celu podważenia amerykańskiego procesu demokratycznego. Moskwa zaprzecza jakiejkolwiek ingerencji.

Od tego czasu Twitter, Facebook i inne firmy z mediów społecznościowych pozostawały pod globalną presją, aby usuwać propagandę, boty i nielegalne treści. Firmy zintensyfikowały kontrole, ale nadal są krytykowane przez ustawodawców za zbyt wolne zamykanie fałszywych kont.

Twitter poinformował m.in. że obecnie zidentyfikował znacznie mniej prób wywarcia wpływu przez zagraniczne konta niż w 2016 roku. Ponadto ogłosił także, że zawiesił większość agresywnych kont przed wyborami do Senatu USA i Izby Reprezentantów.

Dodatkowe 418 kont zostało zidentyfikowanych przez Twittera, jako powiązane z rosyjską Internet Research Agency (IRA), która według prokuratorów ze Stanów Zjednoczonych stała na czele operacji wpływu w 2016 roku. “Większość wydaje się pochodzić z Rosji bo przypominają aktywnością wcześniej zidentyfikowane konta związane z IRA”, powiedział przedstawiciel firmy, który jednocześnie stwierdził, że nie może „ostatecznie potwierdzić tego związku.”

Według tego samego przedstawiciela firma usunęła w Wenezueli 1196 kont, które “wydają się być zaangażowane w kampanię wpływu skierowaną do odbiorców krajowych” i zawiesiła 2617 złośliwych kont, które miały pochodzić z Iranu. Konta wenezuelskie zostały usunięte w grudniu 2018 roku, czytamy na Twitterze.

Obecnie Twitter analizuje 8 milionów kont tygodniowo pod kątem nadużyć lub dziwnych zachowań, a ostatecznie usuwa około trzech czwartych z tych usług, podali przedstawiciele firmy.

Źródło: Reuters
Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: