SŁUŻBY: ROSJA MOŻE INGEROWAĆ W WYBORY PARLAMENTARNE NA LITWIE

Litewskie agencje wywiadowcze obawiają się, że Rosja w maju będzie ingerować w zbliżające się wybory by zastąpić zagorzałą antyrosyjską prezydent Dalię Grybauskaite.

Państwo bałtyckie, rządzone przez Moskwę przez większość XX wieku, a obecnie będące członkiem zarówno Unii Europejskiej, jak i NATO, było wstrząśnięte aneksją Krymu przez Rosję. Władze w Wilnie prowadzą od tego czasu międzynarodową batalię przeciwko agresywnej polityce Rosji. Na Litwie odbędą się w tym roku wybory samorządowe, prezydenckie, europejskie oraz wybory parlamentarne w 2020 roku.

“Rosyjski wywiad zwiększy swoją aktywność podczas cyklu wyborczego w latach 2019-2020” – twierdzą służby specjalne Litwy we wspólnej corocznej ocenie zagrożeń opublikowanej we wtorek. “Możliwe, że Rosja będzie starała się wpłynąć na przebieg wyborów środkami informacyjnymi i cybernetycznymi” – dodały. Moskwa będzie “rozpowszechniać propagandę i dezinformację w litewskich mediach społecznościowych” – twierdzi upubliczniony raport litewskich służb.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że taka sugestia jest “absolutnym nonsensem”, dodając: “Rosja nie ingeruje w wybory w innych krajach”.

Rosja jest również podejrzewana o przeprowadzenie szeregu znaczących cyberataków, w tym zorganizowanego na systemy informacyjne innego państwa bałtyckiego – Estonii, w 2007 roku oraz ataku na ukraińską w 2016 roku. Ponadto prokurator specjalny Robert Mueller prowadzi dochodzenie w sprawie zmowy między Kremlem, a Donaldem Trumpem mającej na celu pomoc dla tego kandydata w wygraniu wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku.

W raporcie litewskim czytamy, że Rosja gromadzi coraz więcej czołgów i bombowców w enklawie kaliningradzkiej, która graniczy z Litwą i Polską oraz modernizuje tam swoje bazy, aby móc rozmieścić w nich dodatkowe wyrzutnie pocisków balistycznych.

W raporcie napisano również, że istnieje rosnące ryzyko “niezamierzonych incydentów” wynikających ze zwiększonej aktywności wojskowej po stronie rosyjskiej granicy z Litwą.

Służby twierdzą, że obserwują aktywność rosyjskiego wywiadu ukierunkowaną na pracowników litewskiego sektora energetycznego i próby włamań do systemów kontroli, aby uzyskać możliwość zakłócenia dostaw energii elektrycznej na Litwę.

“Jest to dalekie od naszego priorytetu” – powiedział Kreml. Niedawno w Kaliningradzie Putin otworzył pływający terminal LNG, który gwarantuje samowystarczalność obwodu w zakresie dostaw gazu.

Źródło: The Jerusalem Post

Fot. Własne

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: