ROSYJSKI WYWIAD CORAZ CZĘŚCIEJ KORZYSTA Z BITCOINA

Oficerowie GRU, którzy włamali się do Narodowego Komitetu Demokratycznego, a także komitetu kampanii Hillary Clinton wykorzystywali do swoich działań Bitcoina.

Blockchain jest zdecentralizowaną bazą danych w modelu open source służącą do księgowania poszczególnych transakcji jakie kiedykolwiek wykonano dla danej krypto waluty. Bitcoin wciąż dominuje w głównym nurcie użytkowania, a jego transakcje można prześledzić. Chociaż wiele osób wykorzystuje wirtualne waluty do celów zgodnych z prawem, technologia ta jest atrakcyjnym narzędziem dla tych którzy pragną obejść sankcje i przepisy finansowe lub chcą chronić swoją tożsamość podczas przeprowadzania transakcji. Nie są oni jednak całkowicie anonimowi, ponieważ blockchain ogranicza anonimowość w odniesieniu do korzystania z kryptowalut.

W ostatnich latach kryptowaluty, takie jak Bitcoin, były wykorzystywane przez terrorystów do prowadzenia kampanii finansujących rządy autorytarne w celu łamania praw swoich obywateli. Pełniły także ważną rolę w działaniach oficerów GRU, którzy włamali się do Narodowego Komitetu Demokratycznego, a także komitetu kampanii Clinton.

W tym ostatnim przypadku ustalono, że kryptowaluta pozwoliła na sfinansowanie infrastruktury, z której korzystali w swoich działaniach. Akt ich oskarżenia przygotowany przez prokuratora specjalnego Roberta Muellera stwierdza: ”Pozwani spiskowali i wyprali równowartość ponad 95 000 USD za pośrednictwem sieci transakcji, skonstruowanych tak aby czerpać korzyści z anonimowości kryptowalut, takich jak Bitcoin”.

Agenci GRU używali także dolarów amerykańskich i innych walut gotówkowych. Jednakże, jak wskazuje akt oskarżenia: „konspiratorzy używali głównie Bitcoina przy zakupie serwerów, rejestrowaniu domen i innych płatnościach “.

„Wykorzystanie Bitcoina pozwoliło konspiratorom uniknąć bezpośrednich związków z tradycyjnymi instytucjami finansowymi, w tym dokładniejszej kontroli ich tożsamości i źródeł funduszy” – mówi akt oskarżenia.

Rosyjscy oficerowie wykorzystywali te same komputery do działań hakerskich, a także do przeprowadzania transakcji płatności Bitcoin. W efekcie sfinansowali swoje operacje hakerskie za pomocą różnych mechanizmów obejmujących kryptowaluty, w tym „wydobycie” Bitcoin. Akt oskarżenia stwierdza:

„Oprócz wydobywania Bitcoin konspiratorzy nabywali go  również za pomocą różnych środków mających na celu ukrycie źródła funduszy. Obejmowało to kupowanie Bitcoin przez giełdy peer-to-peer, przenoszenie środków za pośrednictwem innych walut cyfrowych i korzystanie z kart przedpłaconych. Zwerbowali także do pomocy jednego lub więcej niezależnych rzeczników, którzy ułatwiali transakcje warstwowe za pośrednictwem platform wymiany walut, zapewniających zwiększoną anonimowość”.

Zgodnie z aktem oskarżenia konspiratorzy wykorzystali Bitcoin generowany z „wydobycia”, aby zapłacić rumuńskiej firmie za zarejestrowanie domeny dcleaks.com za pośrednictwem firmy przetwarzającej płatności z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

Śledczy Bellingcat opublikowali na swoim portalu swoistego rodzaju przewodnik, który pomaga prześledzić transakcję blockchain pod warunkiem, że dysponuje się konkretnym adresem, oraz datą i kwotą transakcji. Do analizy wykorzystane zostało takie narzędzie jak explorer blockchain: Bitcoin Block Explorer Blockchain.com.

Algorytm postępowania zilustrowano na podstawie  aktu oskarżenia 12 rosyjskich oficerów GRU o konspirację oraz ingerencję w wybory prezydenckie w 2016 roku, przygotowanego przez Departament Sprawiedliwości U.S.A.

Więcej o zainteresowaniu Rosji technologią blockchain pisaliśmy tutaj.

Źródło: Bellingcat

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: