GAZPROMBANK POMOŻE W EWAKUACJI WENEZUELSKIEGO REŻIMU?

PDVSA – państwowa spółka naftowa Wenezueli, informuje swoich Klientów i partnerów biznesowych, że od tej pory wpływy ze sprzedaży ropy naftowej będą gromadzone na rachunku otwartym niedawno w Gazprombank AO. Wewnętrzny dokument potwierdzający te informacje zdobyła agencja Reuters.

Jednocześnie wiceprezes spółki ds. finansowych zaapelował w liście datowanym na 8 lutego, a adresowanym do jednostki PDVSA odpowiedzialnej za relacje z partnerami w ramach realizowanych joint venture, aby wszelkich rozliczeń finansowych dokonywać w dolarach amerykańskich lub euro.

Spółka PDVSA już kilka tygodni temu poinformowała swoich partnerów o nowych instrukcjach bankowych. Rozpoczęto też przenoszenie kont spółek joint ventures, które mogą pod własnym szyldem eksportować wenezuelską ropę. Chodziło o to, aby tymi ruchami ominąć amerykańskie sankcji, które zostały nałożone w styczniu.

Reżim Maduro stara się także uruchomić dostawy komponentów z Rosji, niezbędnych do kontynuowania produkcji i rafinacji ropy naftowej, co dziś jest bardzo utrudnione. Współpracownicy Maduro naciskają na utrzymanie produkcji surowca na obecnym poziomie, próbując w ten sposób zabezpieczyć swoją przyszłość finansową na wypadek załamania reżimu, co wydaje się nieuniknione.

Przedstawiciele amerykańskich służb podkreślają, że w ostatnim czasie z Wenezueli próbowano wytransferować spore sumy pieniędzy, jednak prawdopodobnie większość przelewów udało się zablokować. Świadczyć to może o próbie przygotowania gruntu pod ewakuację urzędującego jeszcze prezydenta z Wenezueli.

Źródło: Reuters

Fot. Wikipedia

Podobne artykuły

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.
Follow Me: