NOWE DOWODY NA IRAŃSKI ATOM? NAUKOWIEC REŻIMU PRZERZUCONY DO ANGLII

Istnieje 1000 powodów, dla których Mossad, MI6 i CIA mogły przemycić naukowca z Iranu do Wielkiej Brytanii, powiedział były szef Mossadu, Danny Yatom w “Jerusalem Post”, dzień po doniesieniach o takiej operacji.

Choć ani Mosad, CIA ani MI6 publicznie nie potwierdziły tego faktu to brytyjska Daily Mail napisała, że 47-letni irański technik jądrowy został przerzucony w sylwestra do Anglii wraz z 12 migrantami. Z Francji do Anglii miał podróżować z migrantami pontonem przez kanał z La Manche.

Podobno irański defektor był zaangażowany w opracowanie planu zamachu na Mostafa Ahmadi Roshana, naukowca jądrowego, który zginął podczas wybuchu samochodu w Teheranie w 2012 roku.

Mosad został uznany przez zachodnie wywiady i media za sprawcę szeregu zabójstw irańskich naukowców w ciągu ostatnich dwóch dekad, choć nigdy nie przyznał się do tego.

Najbardziej oczywistym powodem przemycenia irańskiego naukowca jądrowego byłoby uzyskanie informacji o programie nuklearnym Republiki Islamskiej, a także wykorzystanie naukowca jako świadka, aby przekonać inne państwa, że Teheran wciąż pracuje nad bronią jądrową.

Yatom zapytany o to jak cenne mogą być te informacje, powiedział: “To zależy od tego, kim jest, jak był wysoko w hierarchii, co wie”, zauważając, że Izrael oraz Zachód, a także przeciwnicy od czasu do czasu pozyskiwali od siebie defektorów.

Innym powodem może być po prostu ocalenie tajnego agenta przed odkryciem przez Iran.

Wyjaśniając, były szef Mossadu powiedział, że „kiedy odwrócisz obcokrajowca, by szpiegował dla ciebie on polega na tobie. Jeśli go nie uratujesz, a oni go znajdą, trudniej będzie zmusić w przyszłości innych ludzi do szpiegowania dla ciebie”.

Powiedział, że czasami agencje wywiadowcze muszą pomóc zarówno agentowi, jak i jego rodzinie w ucieczce.

Pytany o to, jak inni dowiedzieliby się o tym, że agent izraelski został schwytany, gdy wojny szpiegowskie są zwykle utrzymywane w tajemnicy, powiedział, że Iran i inni wrogowie Izraela często nagłaśniają informacje, gdy rzekomo złapią agenta izraelskiego.

Omawiając doniesienie medialne o samej operacji, Yatom powiedział, że “najbardziej złożoną częścią tego rodzaju operacji jest wyprowadzenie naukowca z Iranu, ponieważ mają oni opiekunów”.

Były szef Mosadu podkreślił także, że pozyskanie naukowca z Iranu może być prawdziwą informacją, ale już sposób jego przerzucenia na Zachód niekoniecznie.

Źródło: The Jerusalem Post

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: