OTWARTO NAJWIĘKSZY KOMPLEKS SZPIEGOWSKI NA ŚWIECIE

Otwarto nową siedzibę BND – największy tego typu kompleks szpiegowski na świecie.

W inauguracji wzięła udział Kanclerz Niemiec, Angela Merkel. BND – niemiecka agencja wywiadu zagranicznego zatrudnia 6500 osób. Część z nich pracuje poza granicami Niemiec, w około 300 miejscach rozsianych po całym świecie. Roczny budżet służby wynosi blisko miliard Euro, to jest 966.482 mln €.

Do niedawna siedziba BND znajdowała się w Bawarii, na przedmieściach Monachium, ale uznano to miejsce za wyjątkowo niepraktyczne, stąd przenosiny do centrum Berlina. Masywny, przytłaczający wręcz nowy kompleks budynków znajduje się w zamożnej dzielnicy Mitte, przysłowiowy rzut kamieniem od granicy dzielącej niegdyś miasto na strefę wschodnią i zachodnią.

Budynki nowej siedziby BND zajmują obszar równy 36 boiskom piłkarskim co czyni ją największym tego typu obiektem na świecie, większym od Langley w stanie Wirginia, w którym mieści się CIA.

Budowa rozpoczęła się w 2006 roku i teoretycznie główne prace zostały ukończone w 2011 roku, ale ostatecznie zdecydowano o dodatkowych audytach bezpieczeństwa, unowocześniono także część zabezpieczeń ponieważ technika w ciągu tych pięciu lat poczyniła ogromne postępy. Tak więc ostatecznie inwestycję ukończono po 12 latach kosztem miliarda €. Podczas budowy zużyto 135.000 m3 betonu, 20.000 ton stali, 14.000 okien i 12.000 drzwi. To pokazuje skalę przedsięwzięcia. W budynku na razie pracować będzie 4.000 pracowników i funkcjonariuszy BND. Nie mogą oni wnosić do części biurowej żadnego prywatnego sprzętu elektronicznego. W godzinach pracy obowiązuje zakaz korzystania z social mediów oraz sprawdzania prywatnej poczty elektronicznej. Wszystkie karty dostępowe pozostają oczywiście w budynku, po zakończeniu pracy, zdeponowane w specjalnym sejfie.

Ale nie zawsze było tak bezpiecznie. Otóż jedną z przyczyn opóźnień w budowie, o czym niechętnie wspominają niemieckie służby jest fakt kradzieży instalacji wodno-kanalizacyjnej z części obiektu, do jakiej doszło w 2015 roku. Niby nic poważnego, ale w jej efekcie doszło do zalania dużej części budynków co z kolei spowodowało konieczność wymiany dużej części infrastruktury – np. okablowania.

Ciekawa jest też historia terenu, na którym zbudowano obiekt. Przed wojną mieściły się tam koszary policji, poważne zniszczone podczas walk o Berlin w 1945 roku. W ich miejsce władze NRD zdecydowały się umiejscowić obiekty sportowe – z niewielkim stadionem włącznie. Po zjednoczeniu, Niemcy starały się o organizację letnich igrzysk w 2000 roku i w ramach przygotowań do imprezy zdecydowano o wyburzeniu starych obiektów tak, aby zrobić miejsce dla nowego stadionu. Z planów nic nie wyszło a atrakcyjny teren ostatecznie przejęło BND.

Źródło: BND

Fot. Wikipedia

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: