IRAN ZWERBOWAŁ AMERYKAŃSKIEGO OFICERA KONTRWYWIADU

Departament Sprawiedliwości USA oskarżył byłą oficer sił powietrznych Monicę Witt o szpiegowanie na rzecz Iranu, mówiąc, że ujawniła swojego amerykańskiego agenta i pomogła Gwardii Rewolucyjnej wskazując swoich byłych kolegów jako cel cyberataków.

Amerykańscy urzędnicy poinformowali o 39-letniej Monice Witt, która przez dekadę pracowała w kontrwywiadzie Sił Powietrznych, że dokonała “ideologicznego” zwrotu przeciwko swojemu krajowi i uciekła z niego w 2013 roku, przekazując informacje o amerykańskich operacjach szpiegowskich przeciwko Teheranowi.

“To smutny dzień dla Ameryki, gdy jeden z jej obywateli zdradza nasz kraj”, powiedział zastępca prokuratora generalnego John Demers, ogłaszając akt oskarżenia.

“Ta sprawa podkreśla niebezpieczeństwa dla naszych specjalistów ze służb oraz konsekwentne działania jakie nasi przeciwnicy prowadzą, aby ich zidentyfikować, zdemaskować, a w nielicznych rzadkich przypadkach ostatecznie obrócić przeciwko narodowi, który przysięgli chronić”, powiedział.

Stany Zjednoczone postawiły również w stan oskarżenia czterech Irańczyków pracujących dla Gwardii Rewolucyjnej, którzy, korzystając z informacji dostarczonych przez Witt, wytypowali jej byłych kolegów z kontrwywiadu jako cele ataków złośliwym oprogramowaniem i oszustwami typu phishing w nadziei na uzyskanie dostępu do ich sieci komputerowych.

Departament Sprawiedliwości wydał nakaz aresztowania dla Witt i czterech Irańczyków, którzy aktualnie pozostają na wolności. Uważa się, że są w Iranie.

Równolegle Departament Skarbu USA ogłosił sankcje wobec organizacji New Horizon, grupy Gwardii Rewolucyjnej, która zaprosiła Witt do Teheranu w 2012 roku, a także na inną firmę powiązaną z działaniami hakerskimi.

Akt oskarżenia datowano na 8 lutego br., ale upubliczniono go w środę, w dniu otwarcia amerykańskiej konferencji w Warszawie, której celem jest zwiększenie międzynarodowej presji na Teheran.

Specjalista od języka farsi

Sprawa Witt splotła się z przypadkiem irańsko-amerykańskiej dziennikarki telewizyjnej Marzieh Hashemi, która została zatrzymana przez władze USA w styczniu podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych i zmuszona do złożenia zeznań przed sądem w Waszyngtonie, gdzie sprawa Witt była badana.

Akt oskarżenia mówi, że Witt była rekrutowany podczas wyjazdów do Teheranu w 2012 i 2013 roku przez niezidentyfikowaną osobę określoną jako „A”, posiadającą podwójne obywatelstwo USA i Iranu, której opis przypomina Hashemi.

Witt służyła w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych od 1997 do 2008 roku, stając się pracownikiem kontrwywiadu Biura Badań Specjalnych Sił Powietrznych.

Zgodnie z aktem oskarżenia, jako specjalistka ds. języka Farsi, była kilka razy w rejonie Zatoki Perskiej na misjach wywiadowczych i miała najwyższy stopień bezpieczeństwa osobowego, dający jej dostęp do tożsamości tajnych amerykańskich agentów i informatorów działających w terenie.

Po opuszczeniu Sił Powietrznych pracowała w ochronie, ale od 2012 roku jej poglądy polityczne się zmieniły. W tym samym roku wyjechała do Iranu, aby wziąć udział w anty-amerykańskiej konferencji sponsorowanej przez organizację New Horizon.

Później, w tym samym roku pracowała z osobą określoną jako „A” nad filmem krytykującym Stany Zjednoczone. Spotkania te kontynuowała.

Osoba określona jako „A” powiedziała, że chce, aby jej szkolenie w siłach powietrznych było „użyteczne, zamiast złe”.

Jak wynika z aktu oskarżenia, w lutym 2013 roku Witt ponownie udała się do Teheranu na kolejną konferencję New Horizon, gdzie spotkała się z członkami Gwardii Rewolucyjnej i powiedziała im, że chce wyemigrować.

Chciała polubić Snowdena

Irańczycy najwyraźniej pozostali podejrzliwi wobec niej, a ona podróżowała do Afganistanu i Tadżykistanu, spędzając miesiące próbując przekonać osobę określoną jako „A”, że jej intencje są prawdziwe. Jednocześnie groziła, że wyjedzie do Rosji i ujawni swoje tajemnice WikiLeaks.

W jednej z wiadomości napisała, że może “polubić (Edwarda) Snowdena”, byłego amerykańskiego pracownika wywiadu, który na początku czerwca 2013 roku ujawnił tysiące dokumentów dotyczących działalności Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.

Wspomagana przez osobę określoną jako „A”, Witt spotkał się z ambasadorem Iranu w Tadżykistanie, który dał jej pieniądze na lot do Dubaju. 28 sierpnia 2013 roku udała się do Teheranu. Tam przyjęła imię Fatemah Zahra i, zgodnie z aktem oskarżenia, ujawniła urzędnikom irańskim chronione informacje, w tym tożsamość tajnego agenta USA.

Nie było żadnego szczegółowego wyjaśnienia motywów Witt, chociaż w niepotwierdzonych dokumentach internetowych pojawiły się pewne sugestie, że zaczęła sprzeciwić się wojnom Stanów Zjednoczonych w Iraku, Syrii i Afganistanie.

“Główna motywacja Witt była ideologiczna, postanowiła zwrócić się przeciwko Stanom Zjednoczonym i być lojalna wobec Iranu” – powiedział Jay Tabb, zastępca dyrektora wykonawczego FBI.

Źródło: AFP

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: