PRAWNIK DONIÓSŁ NA WŁASNYCH KLIENTÓW, KTÓRZY NARUSZYLI SANKCJE WOBEC IRANU

Matthew Parish, prawnik z Genewy, który doniósł brytyjskim i amerykańskim agencjom wywiadowczym, że jego rosyjscy klienci naruszyli sankcje wobec Iranu w ramach szeroko zakrojonej konspiracji został oskarżony w Szwajcarii o zniesławienie oraz usiłowanie wymuszenia.

W marcu 2018 roku Parish napisał do brytyjskiego MI5 i amerykańskiego Urzędu ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych, oskarżając Seitnepesova i Ryndina o “bycie odpowiedzialnym za jedno z największych oszustw w najnowszej historii w związku z niewłaściwym wykorzystaniem stacji paliwowych typu „Shell”.

Parish w swoim liście do MI5 oświadczył, że; „Seitnepesov, dyrektor zarządzający Integral Petroleum SA, prowadzi wyrafinowane i nieuczciwe transakcje z wykorzystaniem spółek offshore w ramach swojej działalności w zakresie handlu ropą naftową, której celem jest lub było unikanie sankcji w handlu z Iranem i ukrywanie faktu, że dokonuje transakcji z osobami lub podmiotami objętymi sankcjami w Rosji i Iranie”.

Działając jako prawnik obsługiwał m. in. rosyjskich traderów oraz sprzedawców ropy naftowej. Jednocześnie pozostawał z nimi w sporze o niezapłacony rachunek w wysokości 750.000 USD. Decyzja o doniesieniu agencjom wywiadowczym o swoich klientach spotkała się z ich ostrą odpowiedzią.

Murat Seitnepesov i Konstantin Ryndin, wnieśli skargę, która spowodowała dochodzenie prokuratury, twierdząc, że Parish zaproponował wycofanie swoich zarzutów jeśli otrzyma pełne wynagrodzenie. Na poparcie słów przedstawili elektroniczną korespondencję przesłaną przez Parisha, w której przedstawiona była jego propozycja.

Genewscy prokuratorzy w akcie oskarżenia wydanym w dnu 30 stycznia br. stwierdzili, że Parish, obywatel brytyjski, napisał w e-mailu do Bloomberga, iż czuje się: “zobowiązany na mocy moich przepisów krajowych dotyczących zwalczania terroryzmu, przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i bezpieczeństwa narodowego do składania raportów właściwym służbom”. Powiedział też, że przedstawił swojemu prawnikowi setki tysięcy dokumentów potwierdzających jego roszczenia.

“Jestem rozczarowany, że władze w Genewie ścigają mnie za przestrzeganie moich zobowiązań prawnych” – powiedział Parish, zaprzeczając wszelkim nadużyciom.

Prokuratorzy stwierdzili, że nie mogą wydać kopii aktu oskarżenia, dopóki nie zbliży się termin procesu, którego data nie została jeszcze ustalona. Wyrok za zniesławienie uprawnia do skazani na karę pozbawienia wolności do 10 lat na podstawie szwajcarskiego prawa, jednak ci, którzy zostali uznani za winnych zniesławienia w Szwajcarii, zwykle ponoszą grzywnę.

Wśród zarzutów o wymuszenie, sprawa pozwala na pobieżny wgląd w świat handlu towarami w Szwajcarii. Ten kraj alpejski jest domem dla największych giełd towarowych, a także dla wielu niszowych „graczy” działających w trudnych regionach Afryki, Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie.

Obaj Rosjanie stwierdzili w swojej początkowej skardze, że byli “oszołomieni”, gdy w ciągu zaledwie dwóch miesięcy 2017 roku Parish zażądał ponad 720 000 franków za “okresową konsultację”, starając się nas przestraszyć, aby zmusić do zapłacenia kwot, które rzekomo są mu winni. Pan Parish nie wahał się podeptać naszej reputacji poprzez rozpowszechnianie zniesławiających informacji”.

David Bitton, prawnik Rosjan, odmówił komentarza w sprawie oskarżenia przez Parisha.

Źródło: bloomberg.com

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: