MEDIA: SZEF KOMÓRKI KONTRWYWIADOWCZEJ W BELGIJSKIM ADIV WSPÓŁPRACOWAŁ Z ROSJĄ

Clement Vandenborre, szef komórki kontrwywiadowczej w ADIV, pozostaje w areszcie domowym z powodu podejrzeń, że mógł szpiegować na rzecz Rosji.

 Szef belgijskiego departamentu kontrwywiadu w ADIV został tymczasowo usunięty ze stanowiska na czas wewnętrznego śledztwa – jak twierdzi belgijska gazeta De Morgen.

,Jednym z dowodów w sprawie ma być list pracownika służby. Pismo utrzymuje, że podczas specjalnej operacji w Serbii w 2016 roku Vandenborre zapewniał Serbom dostęp do informacji niejawnych. Pośredniczyła w tym Serbka, która była kontaktem Vandenborre. Jest ona uważana za podwójnego agenta Rosji.

Szef departamentu kontrwywiadu ADIV jest również oskarżony o niszczenie poufnych dokumentów w niszczarce papieru. Vandenborre, który przez 40 lat służył w belgijskiej służbie kontrwywiadowczej zaprzeczył oskarżeniom.

Raport De Morgen łączy oskarżenia o współpracę z Rosją przeciwko Vandenborre z długotrwałymi napięciami w belgijskiej służbie ADIV, które wynikały z konfliktów oficerów ze środowiska wojskowego z cywilami, a także między starszymi pracownikami, a ich młodszymi kolegami.

Podczas gdy departament kontrwywiadu ADIV jest w większości obsadzony cywilami, departament wywiadu tej służby składa się głównie z personelu wojskowego.

W tym samym czasie młodsi oficerowie z departamentu Vandenborre narzekali na jego styl zarządzania.

Długotrwała walka o władzę między departamentami wywiadu i kontrwywiadu ADIV odegrała decydującą rolę w rezygnacji ówczesnego szefa służby, gen. Eddy’ego Testelmansa, w 2016 roku.

Testelmans przeszedł na emeryturę po tym, jak ośmiu oficerów z departamentu kontrwywiadu, w tym Clement Vandenborre, który jest teraz oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji, skrytykowało jego politykę w liście do ówczesnego belgijskiego ministra obrony, Steven’a Vandeputa.

Po rezygnacji Testelmana, ADIV był prowadzony przez szefa gabinetu generała Claude’a Van de Voorde, który rozpoczął karierę w belgijskich siłach powietrznych.

Oskarżenie o szpiegostwo na rzecz Rosji Clementa Vandenborre jest również badane przez wspólne dochodzenie belgijskiego prokuratora federalnego i komisji nadzorującej służby wywiadowcze.

Źródło: european-views.com

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: