LEGENDA RUMUŃSKICH SŁUŻB PROKURATOREM UE?

Laura Codruta Koevesi kierowała rumuńską Krajową Dyrekcją Antykorupcyjną (DNA) przez pięć lat, aż do zeszłego roku, kiedy została zwolniona przez lewicowy rząd. W tej sprawie złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Podczas kadencji Koevesi wskaźniki wykrywalności i skazań kierowanej przez nią służby znajdowały się na wysokim poziomie, co wśród przedstawicieli całego spektrum politycznego i UE znalazło uznanie. Głośną sprawą było zatrzymanie przez DNA Liviu Dragnea, szefa rządzącej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) i sprawozdawcy niższej izby parlamentu, który został oskarżony o nadużycie władzy i korupcję. Obecnie oczekuje na wyrok.

Koevesi stała się czołową kandydatką na nowo ustanowioną funkcję prokuratora UE. Urząd Prokuratury Europejskiej jest organem Unii Europejskiej powołanym na mocy Traktatu z Lizbony między 21 członkami Wspólnoty zgodnie z mechanizmem wzmocnionej współpracy. Jego zadaniem będzie prowadzenie dochodzeń w przestępstwach przeciwko budżetowi UE i oszustw w zakresie podatku VAT. Agencja rozpocznie działalność w 2020 roku.

Zaledwie kilka dni po ujawnieniu, że Koevesi jest główną pretendentką do tego stanowiska, sekcja badania przestępstw kryminalnych w agencji śledczej w sądownictwie wezwała ją na przesłuchanie jako podejrzaną o korupcję. Tymczasem Koevesi zaplanowała swój wylot do Brukseli, na rozmowy kwalifikacyjne z komisją, które mają się odbyć 26 lutego. Oczekuje się, że UE zatwierdzi kandydata na nowe stanowisko na początku przyszłego miesiąca.

Agencja śledcza zaprzeczyła, że wezwanie sądowe miało na celu uniemożliwienie Koevesi pojawienie się na rozmowie kwalifikacyjnej.

W wywiadzie dla stacji telewizyjnej Digi24 Koevesi powiedziała, że jej wezwanie na przesłuchanie jest spowodowane skargą złożoną przez nią w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Drugi powód to próba powstrzymania jej kandydatury na stanowisko Prokuratora UE. Komisja Europejska i Ambasada USA w Bukareszcie, stwierdziły, że monitorują tą sprawę – tym bardziej, że Rumunii zarzuca się, że jej wymiar sprawiedliwości nie został ustanowiony zgodnie z prawem.

W czasach Koevesi jako szefowej DNA wielu dygnitarzy, urzędników i biznesmenów trafiło do więzienia po skazaniu za korupcję. Rządząca koalicja, byli politycy i biznesmeni skazani za korupcję mówią, że DNA współpracuje z częścią wymiaru sprawiedliwości i służbami wywiadowczymi, działającymi jak państwowa szara strefa.

Jednak Koevesi pozostaje popularna wśród większości Rumunów, którzy postrzegają ją jako symbol walki antykorupcyjnej. Obywatele udzielili jej wsparcia manifestując przed siedzibą rządu w Bukareszcie, które było też miejscem wielkich protestów antykorupcyjnych w 2017 i 2018 roku.

Rumuński rząd, który po raz pierwszy w zeszłym miesiącu przejął rotacyjną prezydencję UE, wyraźnie wyraził sprzeciw wobec pracy Koevesi w Brukseli.

Polska, Węgry, Malta, Szwecja, a także Irlandia, Dania i Wlk. Brytania sprzeciwili się powołaniu Urzędu Prokuratury Europejskiej.

Nie należy zapominać, że Polska i Węgry to główni beneficjenci polityki spójności, a przyszłe wypłaty funduszy z UE mogą zostać uzależnione od zgody na przystąpienie do tego urzędu. Prezydent Emmanuel Macron w swoim wystąpieniu o przyszłości UE zaapelował, by Prokuratura Europejska zajmowała się także międzynarodową przestępczością zorganizowaną oraz terroryzmem, a więc jest za podniesieniem jej rangi.

Źródło: RFE/RL

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: