KULISY ŚLEDZTWA PRZECIWKO TRUMPOWI. SPRAWA MCCABE’A.

Była czołowa postać FBI Andrew McCabe powiedział, że to on spowodował rozpoczęcie śledztwa oraz działania kontrwywiadu w sprawie prezydenta USA Donalda Trumpa i jego powiązań z Rosją. Decyzja zapadła po tym, jak Trump zwolnił dyrektora FBI Jamesa Comeya w maju 2017 roku, podało w czwartek CBS News.

McCabe, który został dyrektorem po zwolnieniu Comeya, powiedział, że był zaniepokojony rozmową z Trumpem i rozpoczął śledztwo następnego dnia.

“Rozmawiałem z człowiekiem, który właśnie ubiegał się o prezydenturę i wygrał wybory prezydenckie i który mógł to zrobić za pomocą rządu Rosji, naszego najbardziej groźnego przeciwnika na arenie światowej. I to było coś, co bardzo mnie niepokoiło” – powiedział McCabe.

W pierwszym publicznym wystąpieniu McCabe potwierdził fakt prowadzenie śledztwa i opisał wydarzenia, które miały miejsce w okresie ośmiu dni między zwolnieniem Comeya, a powołaniem prokuratora specjalnego Roberta Muellera, który przejął śledztwo w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory w 2016 roku w USA.

„Martwiłem się, że sprawa rosyjska może zostać zakończona lub zniknąć w nocy bez śladu w przypadku mojego zwolnienia lub przeniesienia, ale udało mi się ją oprzeć na absolutnie solidnym gruncie, co czyniło ją nieusuwalną”, powiedział McCabe, promując książkę, która ma ukazać się w przyszłym tygodniu, “Zagrożenie: jak FBI chroni Amerykę w epoce terroru i Trumpa”.

McCabe potwierdził we wrześniu informacje New York Times, że w Departamencie Sprawiedliwości odbyły się spotkania na temat tego, czy wiceprezydent i członkowie gabinetu mogą usunąć Trumpa, zgodnie z 25 poprawką do konstytucji, która określa w jaki sposób można to zrobić z urzędującym prezydentem.

McCabe potwierdził także relację gazety, że zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein rozważał zakładanie na siebie podsłuchu podczas spotkań z Trumpem, poinformowało CBS. Rosenstein zaprzeczył tym informacjom.

Trump, który często krytykował Comeya i McCabe’a oraz rosyjskie śledztwo, w czwartek zaatakował McCabe’a na Twitterze jako “przegranego” i “hańbę dla FBI”.

W czerwcu 2017 r., Comey powiedział komisji senackiej, że Trump polecił mu rozpoznanie byłego doradcy krajowego prezydenta ds. Bezpieczeństwa, Michaela Flynna, w ramach szerszego rosyjskiego śledztwa.

Sam McCabe został zwolniony w marcu 2018 roku. Prokurator generalny Jeff Sessions, który przytoczył dane z wewnętrznego organu nadzoru federalnego, stwierdził, że McCabe ujawnił reporterom informacje i wprowadził w błąd śledczych w sprawie swoich działań.

Źródło: Reuters

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: