NARASTA NAPIĘCIE W KASZMIRZE

W związku z nasilającymi się napięciami między Islamabadem, a New Delhi, Stany Zjednoczone wezwały Pakistan do ukarania osób stojących za atakiem samobójczym na indyjskie oddziały w Kaszmirze.

Do zamachu 14 lutego w rejonie Himalajów, w którym zginęło ponad 40 indyjskich żołnierzy, przyznało się ugrupowanie bojowników Jaish-e Mohammed (JeM) z Pakistanu.

Indie ostrzegły Pakistan o możliwej ostrej reakcji na samobójczy atak, najokrutniejszy incydent w tym regionie od dziesięcioleci.

“Kontaktowaliśmy się z rządem Indii, aby wyrazić nie tylko kondolencje, ale także nasze silne poparcie dla Indii, w konfrontacji z tym aktem terroru”, powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Stanu Robert Palladino. “Wzywamy Pakistan do pełnej współpracy przy dochodzeniu w sprawie ataku i ukarania każdego odpowiedzialnego. “

Indie wezwały Pakistan do podjęcia “wiarygodnego i widocznego działania” przeciwko sprawcom ataku, odrzucając propozycję premiera Imrana Khana sprowadzającą się do tego ,że Pakistan ograniczy się do badania wszelkie dowodów przedstawionych przez New Delhi.

Indie od dawna oskarżały Pakistan o wspieranie bojowników w muzułmańskiej części Kaszmiru, która jest podzielona między dwóch nuklearnych rywali, których niezależność od brytyjskich rządów kolonialnych uznano w 1947 roku. Islamabad odwołał swojego ambasadora z New Delhi na konsultacje, a minister spraw zagranicznych Pakistanu napisał list do Organizacji Narodów Zjednoczonych, prosząc ją o pomoc w złagodzeniu napięć z Indiami.

Minister, Shah Mahmood Qureshi, poinformował w swoim liście sekretarza generalnego ONZ Antonia Guterresa, że “z wewnętrznych powodów politycznych Indie celowo wzmagają swoją wrogą retorykę przeciwko Pakistanowi i generują napięcia”, powiedział 19 lutego minister spraw zagranicznych.

“Jesteśmy głęboko zaniepokojeni rosnącymi napięciami między oboma krajami”, powiedział 19 lutego rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Guterres podkreślił, że ważne jest, aby obie strony zachowały maksymalną powściągliwość i podejmowały natychmiastowe kroki, aby ograniczać eskalację napięć. Dujarric zaoferował mediację, gdyby obie strony były tym zainteresowane.

Tymczasem armia Indii oświadczyła, że trzech bojowników JeM zostało zastrzelonych 18 lutego. Dwóch z nich to Pakistańczycy, w tym “główny dowódca operacji” w Kaszmirze, powiedział generał Kanwal Jeet Singh Dhillon.

Atak był kontrolowany przez Pakistan, a zwłaszcza przez główną agencję wywiadowczą Inter-Services Intelligence (ISI), powiedział również Dhillon.

Źródło: RFE/RL

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: