ONZ: REKORDOWA LICZBA ZABITYCH CYWILI W AFGANISTANIE

Alarmujący raport ONZ: Rekordowa liczba cywilów zginęła w Afganistanie w ubiegłym roku w wyniku zamachów terrorystycznych, ale i nalotów prowadzonych przez siły koalicji.

W swoim raporcie rocznym, misja pomocy ONZ w Afganistanie (UNAMA) poinformowała, że w wyniku działań zbrojnych w 2018 roku śmierć poniosło aż 3,804 cywilów a 7,189 osób zostało rannych.

Wysłannik ONZ, Tadamichi Yamamoto, wyraźnie poruszony prezentowanymi danymi liczbowymi dodał, że w konsekwencji siedemnastoletniego już konfliktu, setki tysięcy Afgańczyków zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i szukania pomocy także poza granicami kraju.

Raport ONZ wskazuje, że za 63% zgonów odpowiadają talibowie, ISIS oraz inne, mniejsze grupy zbrojne. Przy czym widać wyraźny spadek aktywności Państwa Islamskiego, przede wszystkim kosztem talibów, którzy starają się oddziaływać z nową siłą na sytuację w kraju. Dziś działania ISIS to w zasadzie tylko wschodni Afganistan i to w coraz bardziej ograniczonym stopniu. Wyraźnie islamscy fundamentaliści cierpią na brak środków finansowych oraz na brak nowych rekrutów.

Z kolei talibowie starają się utrzymywać dialog z siłami koalicji i w mniejszym wymiarze z rządem w Kabulu. Właśnie dziś rozpoczyna się kolejna runda rozmów (pod auspicjami ONZ) z talibami w Katarze (gdzie utrzymują oni swoje przedstawicielstwo polityczne) poświęcona ocenie sytuacji w Afganistanie. Znamienne, że Talibowie starają się rozmawiać przede wszystkim z dyplomatami reprezentującymi państwa koalicji.

Rząd w Kabulu czuje, przez takie działanie, że jego rola oraz wpływ na bieg wydarzeń zostają istotnie pomniejszone. Co oczywiście wykorzystują talibowie budując swoją pozycję nie tylko w oczach lepiej zorientowanych Afgańczyków, ale także świata arabskiego.

Wracając jednak do danych okazuje się, że siły koalicji odpowiadają za 24% zgonów – to znaczny wzrost w porównaniu z 2017 rokiem. Siły koalicji tłumaczą ten stan rzeczy nie tylko zwiększoną liczbą nalotów, ale i bardziej przebiegłymi działaniami terrorystów, którzy na spotkania strategiczne – będące celem ataków – wybierali miejsca często uczęszczane przez Afgańczyków lub po prostu zlokalizowane w centrach miast. W ubiegłym roku doszło aż do 6823 nalotów (w tym, z użyciem dronów), w których śmierć poniosło ponad 1200 cywili. Taka skala „postronnych ofiar” musi budzić pytania o proces podejmowania decyzji ws. ataków. Wygląda na to, że jednak znacznie obniżono standardy bezpieczeństwa dla cywili, które jak się wydaje, w poprzednich latach były znacznie ostrzejsze lub po prostu ściślej przestrzegane.

W ciągu ostatniej dekady, odkąd ONZ rozpoczął dokładne monitorowanie liczby ofiar cywilnych konfliktu w Afganistanie śmierć poniosło ponad 32.000 cywilów a ponad 60.000 osób zostało rannych. Niestety, analiza danych nie pozwala na wyciągnięcie optymistycznych wniosków. Czeka nas prawdopodobnie kolejny krwawy rok, coraz dalej od zainteresowania światowych mediów.

Fot. Wikipedia

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.
Follow Me: