SPRAWA CÓRKI ZAŁOŻYCIELA HUAWEI NABIERA TEMPA

Rząd kanadyjski zgodnie z oczekiwaniami zaaprobował 1 marca br. postępowanie ekstradycyjne przeciwko dyrektorowi finansowemu Huawei Technologies Co Ltd, co wywołało gwałtowną reakcję Chin.

Meng Wanzhou, córka założyciela Huawei, została zatrzymana w Vancouver w grudniu ubiegłego roku i znajduje się w areszcie domowym. Pod koniec stycznia Departament Sprawiedliwości USA zarzucił Meng i Huawei spiskowanie w celu złamania sankcji USA wobec Iranu.

Meng ma się pojawić w sądzie w Vancouver w dniu 6 marca, kiedy zostanie wyznaczona data jej rozprawy ekstradycyjnej.

“Departament Sprawiedliwości Kanady rozpoczął proces ekstradycji pani Meng Wanzhou” – oświadczył rząd Kanady.

Chiny, których stosunki z Kanadą znacznie się pogorszyły, potępiły decyzję i powtórzyły wcześniejsze żądania uwolnienia Meng.

Tymczasem rzeczniczka Departamentu Sprawiedliwości USA Nicole Navas Oxman powiedziała, że Waszyngton podziękował kanadyjskiemu rządowi za pomoc. “Bardzo doceniamy niezłomne zaangażowanie Kanady w rządy prawa” – powiedziała w oświadczeniu.

Eksperci przewidywali, że liberalny rząd premiera Justina Trudeau będzie kontynuował proces ekstradycji, biorąc pod uwagę bliskie stosunki między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi.

Ale może minąć wiele lat, zanim Meng zostanie wysłana do Stanów Zjednoczonych, ponieważ wolno działający system sprawiedliwości w Kanadzie pozwala na odwoływanie się na każdym szczeblu decyzji. Ostateczna decyzja najprawdopodobniej zostanie podjęta przez federalnego ministra sprawiedliwości.

Profesor Wesley Wark z Wyższej Szkoły Spraw Publicznych i Międzynarodowych Uniwersytetu Ottawskiego stwierdził: “podejrzewam, że rząd Trudeau desperacko liczy na to, że Amerykanie osiągną porozumienie z Chińczykami zanim sprawa Huawei znajdzie swój finał”.

Po zatrzymaniu Meng, Chiny aresztowały dwóch Kanadyjczyków argumentując to względami bezpieczeństwa narodowego, a chiński sąd skazał na karę pozbawienia wolności kanadyjskiego obywatela, który wcześniej został zatrzymany za przemyt narkotyków.

Profesor Charles Burton z Brock University, były kanadyjski dyplomata, pełniący służbę w Chinach, stwierdził w Canadian Broadcasting Corp, że Pekin prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie prowadził działania odwetowe.

“Nie zamierzają tego odpuścić … nie jedna osoba drży na samą myśl, jakie mogą być tego konsekwencje”; „Pekin może zastosować sankcje na eksport wyrobów z kanadyjskiego rzepaku lub powstrzymać chińskich studentów przed wyjazdem do Kanady” – powiedział.

Ottawa odrzuca chińskie wezwania dotyczące uwolnienia Meng, mówiąc, że nie może ingerować w niezależne sądownictwo.

“Strona chińska jest niezadowolona i zdecydowanie sprzeciwia się zaaprobowaniu kontynuowania procesu ekstradycji”, podała ambasada w Ottawie w oświadczeniu.

Źródło: Reuters

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: