WYWIAD USA: UPADA POZIMNOWOJENNY PORZĄDEK

Tradycyjni przeciwnicy Ameryki wykorzystają osłabienie pozimnowojennego porządku międzynarodowego i izolacjonistyczne tendencje Zachodu, by domagać się większych wpływów – ostrzegają amerykańskie służby.

Rosyjskie starania o zwiększenie swoich wpływów prawdopodobnie będą kontynuowane, a Chiny dążą ku “gospodarczej i terytorialnej przewadze w regionie Pacyfiku” – czytamy w raporcie wywiadu narodowego USA.

Dokument opracowywany jest co cztery lata i ma na celu ukierunkowanie agencji wywiadowczych na cele strategiczne. Jednak nie jest on szczegółowy. Oczekuje się, że szefowie amerykańskich służb przedłożą Kongresowi bardziej wnikliwą ocenę zagrożeń stojących przed USA.

Dan Coats, dyrektor ds. wywiadu narodowego, najprawdopodobniej odpowie na pytania Kongresu na temat wzmagających się działań szpiegowskich Chin i ciągłych starań Rosji o ingerowanie w demokratyczne instytucje w USA i innych krajach Zachodu.

Według raportu przeciwnicy USA używają nie tylko tradycyjnych sposobów demonstrowania siły w sprawach bezpieczeństwa, ale także hybrydowych i asymetrycznych sposobów zdobywania władzy politycznej, wojskowej i ekonomicznej.

“Tradycyjni przeciwnicy będą kontynuować próby zdobywania i wywierania wpływu, wykorzystując zmieniające się warunki w międzynarodowym środowisku – w tym osłabienie międzynarodowego ładu pozimnowojennego i dominacji zachodnich, demokratycznych ideałów. Przekształcają się one w tendencje izolacjonistyczne na Zachodzie” – czytamy w raporcie.

Ustalając priorytety dla agencji wywiadowczych, dokument z 2019 roku odzwierciedla w dużym stopniu kierunki strategii opublikowanej we wrześniu 2014 roku.

Ale nowy raport budzi większe obawy w zakresie zagrożeń kontrwywiadowczych.

Stany Zjednoczone stoją przed wyzwaniami związanymi z działaniami obcych wywiadów i zagrożeniami wewnętrznymi. Ich celami są pracownicy rządowi i kontraktorzy, którzy korzystają z dostępu do sieci wywiadowczych, i mogą “świadomie lub nieświadomie” zaszkodzić amerykańskiemu bezpieczeństwu – wynika z dokumentu.

Postęp technologiczny pomógł zagranicznym agencjom wywiadowczym “rozwinąć coraz bardziej wyrafinowane możliwości działań i agresywnie atakować rząd, partnerów z sektora prywatnego i środowiska akademickie”. Te nowe technologie nie tylko ułatwiają zagranicznym agencjom wywiadowczym wykradanie tajemnic, ale mogą również zagrażać infrastrukturze krytycznej i osłabiać wpływy amerykańskie.

W przemówieniu do pracowników wywiadu Dan Coats powiedział, że nowa strategia zachęca agencje do szerszego wykorzystania zaawansowanych technologii w celu ulepszenia narzędzi wykorzystywanych przez analityków i pracowników.

Przypomniał, że w 1967 roku rozmawiał z Richardem Helmsem, który został dyrektorem CIA o tym, w jaki sposób agencja zapewnia bezpieczeństwo przesyłu wiadomości faksowych.

“CIA nauczyło się wtedy szyfrować swój sygnał i przesyłać dokument z prędkością około sześciu stron na minutę” – wspominał Dan Coats.

Nowe technologie 5G przyspieszą przekazywanie informacji daleko poza możliwości dzisiejszego Internetu, nie wspominając o tajnym faksie Richarda Helmsa.

Ta technologia, powiedział Dan Coats, zmieni sposób funkcjonowania świata i agencji wywiadowczych. Przewiduje się, że sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe pozwolą amerykańskim agencjom wywiadowczym przetwarzać wszystkie gromadzone dane.

“Ciągła walka o możliwość przetwarzania danych, ich analizy i przekształcania w wiedzę to jedno z naszych największych wyzwań” – dodał.

Włączył on również do strategii nowy rozdział poświęcony przejrzystości, obiecując udostępnienie większej ilości informacji społeczeństwu.

Źródło: NYT

FOT. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: