POLAK PODEJRZEWANY O PRAWICOWY TERRORYZM ARESZTOWANY W UK

Brytyjskie służby doprowadziły do aresztowania 33-letniego mężczyzny o ekstremalnie prawicowych poglądach (prawdopodobnie Polaka, Pawła Gołaszewskiego – przypis redakcji). Śledczy twierdzą, że mężczyzna został aresztowany pod zarzutem popełnienia przestępstwa, przygotowania i podżegania do aktów terrorystycznych.

Policja z jednostki antyterrorystycznej przeszukała jego dom w Leeds. Zatrzymanie nastąpiło po tym jak szef brytyjskiej policji antyterrorystycznej ostrzegał o wzroście zagrożenia skrajnie prawicową działalnością.

Komisarz policji Metropolitalnej, Neil Basu powiedział The Independent: “Mamy do czynienia z rekordową liczbą operacji i potencjałem rosnącego ekstremalnego zagrożenia ze strony skrajnie prawicowej społeczności z różnych powodów – nie tylko z powodu zagrożenia islamistycznego, ale też Brexitu i skrajnie prawicowej retoryki politycznej”. Przemawiając w zeszłym miesiącu, zachęcał społeczeństwo do zachowania czujności i ostrzegał przed “podstępną taktyką” polegającą na rekrutowaniu w Internecie.

Grupa Hope Not Hate, której celem było przeciwdziałanie ekstremizmowi, odkryła, że dzieci w wieku 13 lat zaangażowały się w działania nowej fali neonazistowskich grup, które zbierają poparcie w Internecie. “Tendencja wobec młodszych, bardziej brutalnych nazistów jest prawdziwym problemem i musi być ściśle monitorowana” – stwierdzają naukowcy. “Zagrożenie terroryzmem skrajnie prawicowym pochodzi od zorganizowanych grup, takich jak Akcja Narodowa, ale coraz częściej od samotnych aktorów, którzy radykalizują się w Internecie.”

Służby bezpieczeństwa twierdzą, że dominujące zagrożenie terrorystyczne dla Wielkiej Brytanii pochodzi z ISIS i innych grup islamistycznych, ale ostrzegł przed rosnącym zagrożeniem ze strony skrajnej prawicy po ataku w Finsbury Park i morderstwie Jo Coxa. Neo-nazistowska grupa Akcja Narodowa stała się pierwszą prawicową grupą , której działalności zakazano w Wielkiej Brytanii w 2016 roku.

Do byłych jej członków zaliczyć należy: człowieka, który planował zamordowanie laburzystowskiego parlamentarzysty, innego, który próbował ściąć głowę Azjaty w Tesco, nastolatka, który próbował zrobić bombę rurową i ekstremistę, który zaplanował masakrę podczas imprezy LGBT.

W Wielkiej Brytanii wzrósł odsetek skrajnie prawicowych osób podejrzanych o terroryzm, a liczba osób, o których mowa w programie Prevent w związku z podejrzeniem o skrajnie prawicowy ekstremizmu, wzrosła o 36 procent w ciągu roku. W ciągu ubiegłego roku do września: 40 procent aresztowanych podejrzanych o terroryzm było białych, 33 procent to Azjaci, 12 procent było czarnoskórych, a 14 procent osób było rejestrowanych jako inne.

Policja twierdzi, że od ataku na Westminster w marcu 2017 roku zostało udaremnionych 14 aktów terrorystycznych przygotowanych przez osoby wyznania islamskiego i czterech przez osoby zaliczane do skrajnie prawicowych ekstremistów.

Źródło: Independent

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: