CZARNE WDOWY Z ISIS WRACAJĄ DO EUROPY

Bośnia przygotowuje się do odzyskania swoich dwóch obywateli, podejrzanych o udział w walce o Państwo Islamskie. Jak informuje Ministerstwo Bezpieczeństwa Bośni są oni obecnie przetrzymywania w kurdyjskim obozie na północy Syrii.

Uważa się, że setki ludzi opuściły Europę, by walczyć o Państwo Islamskie w Syrii i Iraku, aby razem z islamskimi ugrupowaniami bojowymi walczyć o każdy centymetr terytorium. Jednak obecnie coraz bardziej widoczny jest trend ukazujący chęci tych ludzi z powrotem do Europy.

Prezydent USA Donald Trump poprosił europejskich sojuszników o przejęcie i postawienie przed sądem ponad 800 bojowników IS, którzy zostali schwytani. Jednak wiele krajów, powołując się na względy bezpieczeństwa, nie chce pozwolić na ich powrót. Dragan Mektic, Minister Bezpieczeństwa Bośni poinformował, że służby bezpieczeństwa zweryfikowały tożsamość niektórych schwytanych w Syrii – dwóch z nich zostało zidentyfikowanych jako obywatele Bośni.

Portal informacyjny Klix.ba z Sarajewa poinformował, że zidentyfikowani mężczyźni to prawdopodobnie; Ibro Cefurovic, lat 24, z północno-zachodniego miasta Velika Kladusa i Armin Curt, 22 lata, z Sarajewa. Zostali oni zatrzymani przez kurdyjską milicję ponad rok temu. „Pracujemy teraz nad szczegółami technicznymi związanymi z ich transferem”, powiedział Mektic, dodał, że mogą oni zostać przewiezieni do Bośni do końca marca i natychmiast przekazani prokuratorom.

Zgodnie z bośniackim kodeksem karnym z 2014 roku, wszyscy obywatele, którzy wyjeżdżają z kraju, aby brać udział w obcych działaniach wojennych, muszą być traktowani jak podejrzani o terroryzm. Na tej podstawie, w ciągu ostatnich kilku lat sądzono w Bośni i skazano 46 osób, które powróciły z Syrii lub Iraku.

Według bośniackiego wywiadu 241 dorosłych i 80 dzieci opuściło Bośnię lub bośniacką diasporę w latach 2012-2016 i pojechało do Syrii i Iraku. Około 100 dorosłych, w tym 49 kobiet zostało tam na stałe, a co najmniej 88 zostało zabitych lub zmarło. Kilka kobiet z dziećmi poprosiło władze bośniackie o pozwolenie na powrót do domu, ale nadal nie ma jasnej polityki dotyczącej postępowania z nimi, ponieważ ich dzieci nie posiadają obywatelstwa bośniackiego.

Źródło: Reuters

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: