HEZBOLLAH UZNANY ZA ORGANIZACJĘ TERRORYSTYCZNĄ W WIELKIEJ BRYTANII

Izba Gmin Zjednoczonego Królestwa zagłosowała we wtorek wieczorem, za uznaniem wszystkich skrzydeł Hezbollahu, za organizację terrorystyczną ze względu na jego destabilizujący wpływ na Bliskim Wschodzie. Chociaż członkowie Partii Konserwatywnej pogratulowali decyzji o uznaniu wspieranego przez Iran Hezbollahu za grupę terrorystyczną, laburzyści przyrzekli ją zablokować.

Brytyjska Partia Pracy pozwoliła swym parlamentarzystom na swobodę głosowania zgodnie ze swoim sumieniem stwierdzając, że “nie ma wystarczających dowodów”, na to, że organizacja spełnia wszystkie kryteria kwalifikujące ją jako organizacje terrorystyczną. Oznacza to, że nie ma wiążącej instrukcji, jak głosować, a obecność podczas głosowania nie jest obowiązkowa.

Podczas debaty Louise Ellman powiedziała, że Hezbollah nie był i nie jest przyjacielem Wielkiej Brytanii. “Hezbollah jest organizacją terrorystyczną działającą na całym świecie” – powiedziała. “Flaga terrorystyczna Hezbollahu powiewała na ulicach Londynu” i sytuacja ta się nie zmieni, chyba że takowe przepisy zostaną uchwalone.

Niezależny poseł Mike Gapes, poinformował, że w Wielkiej Brytanii nie ma miejsca dla terrorystów lub terrorystów apologetów. Co więcej, brytyjski Minister Pracy, Wes Streeting, stwierdził, że popiera ustawę, ponieważ “kiedy wraca wieczorem do domu, musi potrafić spojrzeć sobie w oczy”. Dodał, że Hezbollah wewnętrznie nie dzieli własnych członków na polityczne i wojskowe skrzydło. Był on również, jednym z wielu polityków, którzy także sprzeciwiali się antysemickim oświadczeniom Hezbollahu. “Niektórzy z nas nie będą świadkami nienawiści do Żydów. Nie ulega wątpliwości, że Hezbollah jest barbarzyńską morderczą sektą.”

W poniedziałek brytyjski minister spraw wewnętrznych Sajid Javid powiedział, że rząd “nie jest już w stanie odróżnić organizacji uznanej za terrorystyczne skrzydło wojskowe od partii politycznej”. Jednak rzecznik Partii Pracy stwierdził w odpowiedzi na podjętą decyzję, że brytyjskie ministerstwo już wcześniej informowało, że “nie było wystarczających dowodów na to, że polityczne skrzydło Hezbollahu spełnia wszystkie kryteria klasyfikujące je jako organizację terrorystyczną”. Ministrowie nie dostarczyli żadnych wyraźnych dowodów wskazujących, że ten stan się zmienił”.

Zastępca sekretarza generalnego Hezbollahu, Naim Qassem powiedział, że “Hezbollah ma jedno kierownictwo. Wszelkie działania polityczne, społeczne, a także dżihad związane są z decyzjami tego kierownictwa. To samo kierownictwo, które kieruje pracami parlamentarnymi i rządowymi, prowadzi także dżihad przeciwko Izraelowi.” Sekretarz generalny Hezbollahu, Hassan Nasrallah podkreśla, że “historia skrzydła militarnego i skrzydła politycznego jest dziełem Brytyjczyków”.

W swoim oświadczeniu Partia Pracy stwierdziła jednak, że uznanie za organizację terrorystyczną “politycznego skrzydła Hezbollahu utrudniłoby stosunki z Libanem, ponieważ Hezbollah jest członkiem libańskiego rządu koalicyjnego”.

Minister spraw wewnętrznych musi więc teraz wykazać, że ta decyzja została podjęta w obiektywny i bezstronny sposób, a jej motywy były jasne i poparte dowodami, a nie ambicjami przywódczymi.

Źródło: The Jerusalem Post

Fot. Pixabay

Podobne artykuły

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: