CZESKI KONTRWYWIAD ROZBIŁ SIEĆ ROSYJSKICH SZPIEGÓW

Czeski kontrwywiad rozbił sieć rosyjskich szpiegów. Chodzi o hakerów, wśród których były osoby z czeskim obywatelstwem. Działali oni pod przykrywką prywatnych firm informatycznych.

Czasopismo „Respekt” opublikowało dziś artykuł, który zawiera szczegóły na temat udanej operacji wywiadowczej przeprowadzonej przez krajową służbę kontrwywiadowczą BIS. Agencja jest krytykowana przez prezydenta Miloša Zemana za niekompetencję. Tygodnik twierdzi, że BIS zatrzymał na początku 2018 r. grupę rosyjskich hakerów, którzy byli częścią szerszej sieci międzynarodowej.

Kilka miesięcy temu prezydent Miloš Zeman zaatakował czeską służbę BiS mówiąc, że jest ona niekompetentna i nie ujawniła ani jednego rosyjskiego ani chińskiego szpiega w ciągu ostatnich sześciu lat. Spowodowało to reakcję nie tylko z mediów, ale także kontrwywiadu.

Szef BIS, Michal Koudelka, poinformował za pośrednictwem strony internetowej agencji, że służba zatrzymała dziesiątki rosyjskich i chińskich oficerów wywiadu, jednak nie można przekazać opinii publicznej szczegółów tych operacji.

Tymczasem czeski tygodnik „Respekt” twierdzi, że ma pewne informacje o tym, co się wydarzyło, po przeprowadzeniu własnego śledztwa dziennikarskiego w Czechach i Rosji.

Redaktor Ondřej Kundra, który specjalizuje się w sprawach wywiadowczych, poinformował, że BIS zatrzymał grupę rosyjskich hakerów działających w Czechach. Wydaje się, iż była ona częścią szerszej komórki międzynarodowej, która koordynowała swoje ataki.

„Nadal nie mamy wszystkich informacji na ten temat, ale nasze informacje i nasze źródła mówią nam, że to naprawdę była sieć międzynarodowa, z podobnymi grupami rosyjskich szpiegów z krajów UE. Nie wiemy jednak w ramach, których operacji prowadzili swoje działania” – pisze Kundra na łamach „Respektu”.

Grupa działała pod przykrywką dwóch prywatnych firm informatycznych w Czechach, prowadząc operacje hakerskie z komputerów firm. Według publikacji wśród hakerów byli Rosjanie posiadający obywatelstwo czeskie.

Źródło: Respekt

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: