BELGIJSKIE SŁUŻBY: POWRÓT NAZIZMU W EUROPIE

Belgijska służba bezpieczeństwa (VSSE) poinformowała w swoim raporcie, że w Europie Zachodniej ultraprawica w ostatnich latach bardzo się zmieniła. „Powracają stare formy prawicowego ekstremizmu takie jak nazizm czy kultura skinheadów”.

Wnioski z 2018 roku oparte na analizach służb

Tajne służby belgijskie twierdzą, że od czasu europejskiego kryzysu uchodźczego w latach 2015–2016 działania antymuzułmańskie i skierowane przeciw uchodźcom stały się kluczowymi kwestiami w ultraprawicowych kręgach.

Raport wskazuje jednak, że nie zawsze tak było: 10 lat temu skrajne grupy prawicowe grały bardziej na uczuciach nacjonalistycznych niż na resentymentach ksenofobicznych.

Według VSSE nowe ruchy pojawiają się w różnych regionach, ale ich starsze odpowiedniki ultraprawicowe również skupiły się „nowych” tematach. Jedną z tych starszych grup jest fiński ruch prawicowy Żołnierze Odyna, który stał się znany dzięki patrolom ulicznym po tym, jak w 2015 roku 30 000 uchodźców złożyło wniosek o azyl w tym kraju.

Są inne grupy prawicowe, które jak wspomniano w raporcie służby, „przyciągają więcej zamożnych studentów niż skinheadzi z wytatuowanymi ramionami”. Dzięki głośnym działaniom medialnym grupy te, takie jak Pokolenie Tożsamości we Francji lub Ruch Tożsamości Niemiec w Niemczech, wiedzą jak zwrócić uwagę prasy i opinii publicznej na ich sprawy.

Wzrost wyposażenia w broń wśród prawicowych grup

Według belgijskich służb skrajna prawica zaczyna się zbroić. Przywódcy grup zachęcają swoich działaczy do odbywania lekcji strzelania oraz do zdobywania broni, legalnie lub w inny sposób. Raport opisuje ich światopogląd jako: „nieuniknioną społeczną konfrontację między islamem, a resztą chrześcijańskiej Europy, na którą trzeba się przygotować ”.

Wreszcie VSSE zauważa, że internet i media społecznościowe przyczyniły się do przyspieszenia rozpowszechniania informacji i stały się cennymi narzędziami propagandy i rekrutacji aktywistów.

Zgodnie z raportem nie należy lekceważyć rzeczywistego wpływu tych ruchów w internecie. Rasistowska, antymuzułmańska lub ksenofobiczna wiadomość ze skrajnie prawicowej strony na Facebooku, która otrzymuje dużą liczbę polubień, jest oznaką niebezpieczeństwa w przyszłości. Może to spowodować mobilizację wśród członków skrajnie prawicowych sieci grupowych i doprowadzić do przemocy na dużą skalę.

Źródło: trtword

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: