UNIAN: WICESZEF UKRAIŃSKIEGO WYWIADU POWIĄZANY Z ROSJĄ

Po publikacji artykułu wiodącej agencji informacyjnej na Ukrainie wybuchł skandal. Według UNIAN wiceszef ukraińskiego wywiadu ma powiązania z Rosją.

Na oficjalnej stronie internetowej Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy (SVRU) zdementowano informacje, które opublikowała agencja UNIAN w sprawie mianowania jej nowego szefa.

Oświadczenie stwierdza, że SVRU nie przekazało UNIAN komentarza, z którego wynika, że do czasu mianowania przez prezydenta Ukrainy nowego szefa, służbą będą zarządzali dwaj pierwsi zastępcy.

Tymczasem UNIAN twierdzi ,że ma nagraną rozmowę ze służbą prasową SVRU. Podczas niej, odpowiadając na pytanie dziennikarzy czy ktoś będzie pełnił obowiązki szefa służby dopóki nie zostanie wydany odpowiedni dekret prezydencki, osoba która przedstawiła się jako rzecznik prasowy służby odpowiedziała: „My mamy dwóch pierwszych zastępców, są upoważnieni do pełnienia funkcji szefów służby każdy w swoim obszarze”.

Odpowiadając na pytanie doprecyzowujące korespondenta, czy dwóch pierwszych zastępców, Andrij Alieksiejenko i Serhij Semoczko, posiadają odpowiednie uprawnienia, przedstawiciel służby odpowiedział: „tak”.

UNIAN zakłada, że takie nieoczekiwane oświadczenie na oficjalnej stronie internetowej SVRU zaprzeczające wcześniej podanym informacjom wiąże się z niejednoznacznym postrzeganiem osoby Serhija Semoczki.

Dziennikarze śledczy ustalili wcześniej fakty, które mogą udowodnić powiązania Semoczki z Rosją za pośrednictwem członków jego rodziny.

Dziennikarze znaleźli dowody na to, że Semoczko jest właścicielem nieruchomości o wartości ponad 200 milionów hrywien (7,4 miliona USD), podczas gdy członkowie jego rodziny, mianowicie jego żona i córka, mają obywatelstwo rosyjskie i prowadzą działalność na okupowanym przez Rosję Krymie.

Co więcej, podczas gdy Semoczko piastował w służbach stanowisko, oficerowie kontrwywiadu żądali łapówek od firm farmaceutycznych.

Na podstawie tych faktów wszczęto wstępne śledztwo, a śledczy zażądał dostępu do danych z bilingów telefonicznych podejrzanego i jego krewnych, którym postawiono zarzut zdrady.

3 października 2018 roku Krajowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) wszczęło sprawę karną na podstawie części 3 art. 368-2 (nielegalne wzbogacenie) kodeksu karnego Ukrainy.

W dniu 16 grudnia 2018 roku na konferencji prasowej prezydent Poroszenko ogłosił, że podejmie decyzję o odwołaniu Semoczki ze stanowiska pierwszego zastępcy szefa SVRU po zakończeniu kontroli kontrwywiadu SBU.

24 stycznia 2019 roku ówczesny szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy Jehor Bozhok powiedział ukraińskim mediom, że Semoczce odmówiono dostępu do tajemnic państwowych. 14 marca 2019 roku Poroszenko odwołał Bozhoka ze stanowiska, które zajmował od września 2017 roku.

Źródło: UNIAN

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: