AMERYKAŃSKI TECH-GIGANT MÓGŁ DOSTARCZAĆ USŁUGI TERRORYSTOM

W grudniu 2018 roku, Huffington Post opublikował artykuł, w którym oskarżał amerykańskiego giganta Cloudflare o dostarczanie usług dla co najmniej siedmiu grup terrorystycznych znajdujących się na amerykańskich listach sankcyjnych.

Z produktów Cloudflare miały korzystać witryny grup al-Shabab, Hamasu, Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, Partii Pracujących Kurdystanu, brygady al-Aksa, brygady al-Quds oraz talibów. Zdaniem agencji Reuters świadczenia na rzecz tych podmiotów były wdrażane co najmniej od 2012 roku.

Korzystanie z usług Cloudflare miało pomóc tym organizacjom przetrwać w Internecie. Na wypadek, gdyby ich przeciwnicy zdecydowali się zaatakować, generując nienaturalnie duży ruch sieciowy i obciążając łącza, a w efekcie odcinając dostęp do treści na tych stronach.

Dzięki Cloudflare, ewentualny złośliwy ruch sieciowy rozdzielany jest obecnie pomiędzy 165 centrów danych znajdujących się w 76 krajach co ogranicza działanie ataków typu DDoS. Obecnie, przez Cloudflare przechodzi około 10% żądań w Internecie. Cloudflare obsługuje ponad 12 milionów domen i twierdzi, że obsługuje ruch większy niż Amazon, Apple, Bing, Instagram, Twitter i Wikipedia łącznie.

W Stanach Zjednoczonych, świadome udzielanie wsparcia organizacjom terrorystycznym, w tym również dotyczy to wsparcia “internetowego” oraz związanego z komunikacją, jest przestępstwem federalnym. Cloudflare może być pociągnięte do odpowiedzialności za udzielanie pomocy organizacjom terrorystycznym – niezależnie od tego jakiego rodzaju treści znajdowały się na tych stronach, ponieważ amerykańskie prawo w tej materii jest precyzyjne i nie ma miejsca na swobodę interpretacji.

W rozmowie z Huffington Post, Dough Kramer – przedstawiciel prawny Cloudflare twierdził, że firma jest świadoma swoich obowiązków, jednak stara się być neutralna i nie decydować o tym, jakie treści są dopuszczalne w cyberprzestrzeni, a jakie nie. Z kolei w wypowiedzi dla portalu FastCompany.com w lutym 2019 roku, Kramer stwierdził: chcę powiedzieć to wyraźnie, że Departament Sprawiedliwości oraz Departament Skarbu nigdy nie zwracały się o dane związane z artykułem Huffington Post. Dodał również, że strony organizacji terrorystycznych zidentyfikowane przez Huffington Post i ekspertów współpracujących z Huffington Post, nie są już dłużej obsługiwane przez Cloudflare. Prezes Cloudflare – Matthew Prince twierdzi, że znaczna większość „problematycznych” stron korzysta z darmowych usług Cloudflare oraz że świadczenie usług na rzecz tych klientów nie jest strategią biznesową Cloudflare.

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: