ARABIA SAUDYJSKA ZHAKOWAŁA SMARTFON SZEFA AMAZONU

Analityk pracujący dla szefa Amazon i właściciela Washington Post poinformował, że Arabia Saudyjska zhakowała telefon Jeffa Bezosa i uzyskała dostęp do jego danych.

Gavin de Becker został zatrudniony przez Jeffa Bezosa, aby dowiedzieć się, jak jego prywatne wiadomości wyciekły do tabloidu National Enquirer.

Ekspert połączył włamanie z relacją Washington Post, która opisywała morderstwo saudyjskiego pisarza Jamala Khashoggiego w konsulacie saudyjskim w Stambule. Arabia Saudyjska nie odniosła się jeszcze do tego zarzutu.

De Becker poinformował, że przekazał swoje ustalenia urzędnikom federalnym USA.

„Nasi analitycy i kilku ekspertów doszło do przekonania, że Saudyjczycy mieli dostęp do telefonu Bezosa i uzyskali znajdujące się na nim prywatne informacje” – napisał na stronie Daily Beast.

Odkrycia de Beckera pojawiają się po tym, jak w lutym Bezos oskarżył amerykańską spółkę National Enquirer’s American Media Inc (AMI) o szantaż, mówiąc, że grożono mu publikowaniem jego zdjęć intymnych chyba, że zaprzeczy iż informacje brukowców mogły być motywowane politycznie.

AMI zażądało również, oświadczenia, że dochodzenie nie wykazało aby AMI posługiwało się w procesie zbierania informacji „jakąkolwiek formą elektronicznego podsłuchu lub hakowania”.

De Beckera twierdzi, że rząd saudyjski obrał sobie za cel Washington Post – po tym co pisał Khashoggi.

„Niektórzy Amerykanie będą zaskoczeni, gdy dowiedzą się, że rząd Arabii Saudyjskiej bardzo chciał wyrządzić krzywdę Jeffowi Bezosowi od października ubiegłego roku, kiedy Post rozpoczął bezlitosne relacjonowanie morderstwa Khashoggiego” – powiedział de Becker.

„Jest jasne, że MBS uważa Washington Post za głównego wroga” – dodał, odnosząc się do saudyjskiego księcia korony Mohammeda bin Salmana.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że zabójstwo Khashoggiego wymagałoby zgody księcia Mohammeda, ale Arabia Saudyjska zaprzeczyła, że był w to zamieszany.

Ambasada Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie nie odpowiedziała na prośbę o komentarz w sprawie zarzutu pana de Beckera – donosi Reuters.

W lutym saudyjski minister stanu ds. Zagranicznych powiedział, że Arabia Saudyjska „nie ma absolutnie nic wspólnego” ze sprawozdaniem National Enquirer w sprawie pana Bezosa.

AMI nie skomentowało jeszcze zarzutów pana de Beckera. Firma wcześniej oświadczyła, że działała zgodnie z prawem przedstawiając fakty z życia osobistego pana Bezosa.

Źródła: BBC News

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: