HOLENDERSKI WYWIAD OSTRZEGA PRZED ISLAMSKIM EKSTREMIZMEM

Holenderska służba wywiadu AIVD ostrzega w swoim raporcie rocznym za 2018 rok przed wpływami radykałów na procesy edukacyjne.

Według służby „radykalni muzułmanie” odgrywają coraz bardziej zdecydowaną rolę w ofercie edukacyjnej dla młodych muzułmanów w Holandii. W dłuższej perspektywie może to podważyć demokratyczny porządek prawny – twierdzi AIVD.

Raport wspomina np. o niewinnie wyglądających na pierwszy rzut oka zajęciach pozalekcyjnych z języka arabskiego i islamu. AIVD zauważa: „niektórzy nauczyciele takich przedmiotów nie są przeciwni brutalnej ideologii dżihadystów”.

W zeszłym miesiącu NRC doniosło, że kontrowersyjny brytyjski kaznodzieja szariatu Haitham Al Haddad poprowadził w tajemnicy lekcje w amsterdamskim Cornelius Haga Lyceum.

Holandia doświadczyła w ubiegłym roku wzrostu liczby incydentów związanych z terroryzmem i dżihadem – podała AIVD w swoim raporcie rocznym. Po raz pierwszy od zamordowania Theo van Gogha w 2004 roku kraj ten stanął w obliczu przemocy terrorystycznej w 2018 roku.

W latach wcześniejszych incydenty terrorystyczne miały miejsce głównie w krajach graniczących z Holandią. To się zmieniło w zeszłym roku. W maju Syryjczyk dźgnął nożem trzy osoby w Hadze. W sierpniu na głównym dworcu w Amsterdamie, kolejny mężczyzna dźgnął nożem i poważnie zranił dwóch amerykańskich turystów We wrześniu aresztowano sieć siedmiu dżihadystów. Według władz planowali atak podczas imprezy masowej.

W Holandii aktywnie działa około 500 dżihadystów i kilka tysięcy sympatyków.

Służba wywiadowcza podniosła również w swoim raporcie obawy dotyczące cyberszpiegostwa. Holandię atakuję głównie: Chiny, Iran i Rosja. Koncentrują się one nie tylko na wrażliwych politycznie informacjach, takich jak dochodzenie w sprawach MH17 i NATO, ale też na informacjach pochodzących z holenderskich firm, które można wykorzystać w celu przyspieszenia rozwoju własnej gospodarki. Zgodnie z AIVD firmy holenderskie są niewystarczająco przygotowane na takie ataki co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa gospodarczego Holandii.

AIVD postrzega ataki cybernetyczne na ważną infrastrukturę związaną z dostawami wody pitnej i elektryczność, jako ryzyko, chociaż służba nie dysponuje informacjami, o tym który konkretnie kraj zaatakuje w ten sposób Holandię. Niektóre państwa próbują dostać się do holenderskich systemów informatycznych – jednak nieskutecznie. W ubiegłym tygodniu Trybunał Obrachunkowy wyraził również obawy dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego holenderskich wodociągów.

Służba wywiadowcza ostrzegła przed wykorzystaniem chińskich firm do budowy holenderskiej infrastruktury IT.

AIVD nazywa „niepożądanym” działaniem sytuacje wykorzystywania przez Holandię sprzętu i oprogramowania pochodzących z krajów, których celem jest „prowadzenie ofensywnego programu cybernetycznego skierowanego przeciwko interesom Holandii”, zwłaszcza gdy ten sprzęt i oprogramowanie są wykorzystywane do „wymiany poufnych informacji lub ważnych procesów”.

Źródło: Nltimes.nl

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: