ROSJA SĄDZI „NORWESKIEGO SZPIEGA”

Proces Norwega podejrzanego o szpiegostwo rozpoczął się we wtorek w Moskwie. Sprawa ta wywołała napięcia między Rosją, a jej sąsiadem z NATO.

Frode Berg, emerytowany strażnik pracujący na granicy norwesko-rosyjskiej, jest oskarżany przez Rosję o gromadzenie informacji na temat rosyjskich atomowych okrętów podwodnych.

„Berg został zwerbowany przez norweskie służby wywiadowcze i zgodził się współpracować z nimi w zamian za wynagrodzenie finansowe” – oświadczyła Milana Digaeva z rosyjskiej agencji informacyjnej RIA.

„Został zatrzymany podczas spotkania z obywatelem Rosji, który pracował w przedsiębiorstwie obronnym i był monitorowany przez FSB – dodała.

Proces, który odbędzie się za zamkniętymi drzwiami, ma trwać do czwartku – powiedział norweski prawnik Berga, Brynjulf Risnes.

„On (Berg) cały czas prosi o ułaskawienie i to się nie zmieni ” – powiedział Reuterowi we wtorek Risnes.

Berg przyznał się, że jest agentem wywiadu wojskowego Norwegii, ale powiedział, że ma niewielką wiedzę na temat operacji, w której uczestniczył.

Norweski dziennik Dagbladet doniósł, że przy Bergu znaleziono 3000 euro w gotówce. Władze rosyjskie podejrzewały, że pieniądze te zostaną przekazane Rosjaninowi, jako zapłata za informacje na temat floty atomowej tego kraju.

Maksymalna kara za szpiegostwo w Rosji wynosi 20 lat więzienia.

„Historycznie rzecz biorąc, szansa na uniewinnienie jest dość niewielka” – powiedział Risnes, dodając, że obrona ma nadzieję na tak niski wyrok, jak to tylko możliwe i że Berg będzie mógł go odbyć w Norwegii.

Źródło: Euronews

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: