PATRONAT: CZY EUROWYBORY MOGĄ ZOSTAĆ ZHAKOWANE?

Między 23 a 26 maja br., ponad 360 milionów uprawnionych obywateli Uni Europejskiej będzie miało szansę wpłynąć na wynik wyborów do Europarlamentu. Okazuje się, że na wynik wyborów wpłynąć mogą nie tylko głosy wyborców, ale również — w nieuprawniony sposób — rosyjskie grupy hakerskie.

W marcu FireEye, firma zajmująca się dostarczaniem rozwiązań do obrony przed najbardziej zaawansowanymi atakami hakerskimi i monitorująca zagrożenia w cyberprzestrzeni poinformowała, że dwie grupy hakerskie: APT28 oraz Sandworm, obie kojarzone z Kremlem, mogą zagrażać bezpieczeństwu wyborów do Europarlamentu. Na celowniku tych grup znalazły się systemy informatyczne państw członkowskich. Metoda, z której zdecydowali się skorzystać to dobrze znany spear phishing, ukierunkowany atak, polegający na wysłaniu wiarygodnie wyglądającej wiadomości do z góry wybranego odbiorcy, w celu skłonienia go do podjęcia ryzykownych działań. Tym razem wiadomości zawierały linki do stron internetowych przypominających prawowite strony rządowe oraz złośliwe załączniki. Celem rosyjskich hakerów miało być pozyskanie wrażliwych informacji o rządach, partiach politycznych i kandydatach.

O szczegółach śledztwa FireEye nie wypowiada się publicznie. W oficjalnym oświadczeniu Benjamin Read, starszy manager ds. cyber-szpiegostwa powiedział to, co każda osoba świadoma walki informacyjnej w cyberprzestrzeni doskonale wie:

“Grupy te mogą próbować uzyskać dostęp do sieci docelowych w celu zebrania informacji, które pozwolą Rosji na podejmowanie bardziej świadomych decyzji politycznych, lub przygotowania wycieku danych, który mógłby zagrozić konkretnej partii politycznej lub konkretnemu kandydatowi przed eurowyborami”.

Prawie trzy tygodnie przed wyborami do Europarlamentu, na konferencji x33fcon w Gdyni, analitycy zajmujący się APT28 oraz Sandworm, przybliżą szczegóły działania tych grup. Jest to prawdopodobnie jedyna okazja, aby zapoznać się z metodami działania sponsorowanych przez Kreml hakerów. Opowiedzą o tym Jason Kichen, pracujący przez kilkanaście lat dla rządu amerykańskiego jako ekspert ds. technicznych i ofensywnych cyber-operacji oraz Alex Orleans, wieloletni lider ds. cyber-szpiegowstwa w FireEye.

Konferencja x33fcon odbędzie się w Gdyni, w dniach 6-7 maja br. Jest poświęcona współpracy zespołów czerwonych i niebieskich. Czerwone zespoły symulują ataki, a niebieskie bronią organizację przed nimi. Poza ekspertami zajmującymi się rosyjskim cyber-szpiegostwem, wystąpią światowej klasy eksperci, którzy na codzień zajmują się praktycznymi aspektami bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Portal jest partnerem medialnym tego wydarzenia. Dla czytelników, organizatorzy przewidzieli specjalną zniżkę 10%.

Aby z niej skorzystać przy rejestracji na stronie konferencji należy wpisać kod rabatowy: osluzbach.Lae5ooSa.

Oficjalna strona wydarzenia: www.x33fcon.com.

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: