HOLENDERSKIE SPÓŁKI ZAANGAŻOWANE W PROCES PRANIA PIENIĘDZY

5 kwietnia, holenderska służba zwalczająca nadużycia finansowe FIOD (Fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst), poinformowała o zatrzymaniu trzech osób, które miały być zaangażowane w proces prania pieniędzy w wysokości około 1,2 mld dolarów. Proceder ten mógł trwać nawet od 2006 roku.

Według informacji IndiaExpress może chodzić o holenderską firmę A.Hak, która prała pieniądze Reliance Gas Transportation Infrastructure Ltd. Obecnie Reliance Gas Transportation Infrastructure Ltd. nazywa się East West Pipeline Ltd i jest całkowicie prywatnym przedsiębiorstwem.

Pieniądze miały być przekazywane przez strukturę około 15 przedsiębiorstw funkcjonujących m.in. w Dubaju, Szwajcarii i na Karaibach, do singapurskiego przedsiębiorstwa Biometrix Marketing Ltd. Pomimo niejasne struktury właścicielskiej podmiotu-beneficjenta (z uwagi na akcje na okaziciela) ostatecznie ustalono, że końcowym beneficjentem jest obywatel holenderski powiązany z hinduskim Reliance, znany również z afer Panama Papers i Swiss Leaks (jest też szefem firmy świadczącej usługi w rajach podatkowych).

Na potrzeby procederu holenderska firma A.Hak założyła w ZEA firmę A.Hak International Contractors Asia FZE, która zajmowała się realizacją projektu polegającego na budowie gazociągu w Indiach w latach 2006-2008, a w tym dostarczaniem towarów i usług oraz fakturowaniem hinduskich kontrahentów. W ubiegły wtorek FIOD aresztował trzech byłych pracowników firmy z siedzibą z West Betuwe. Podejrzewa się, że wyprali oni w firmie około 1,2 mld dolarów dla klienta w Indiach.

Indyjskim klientem jest firma działająca w sektorze energetycznym i petrochemicznym. Od 2006 r. przedsiębiorstwo to było zaangażowane w budowę gazociągu w Indiach. Holenderska firma działała wtedy jako biuro zakupowe. Dzięki niej kupowano materiały i usługi dla projektu gazociągu na całym świecie. Koszty dostarczonych materiałów i usług zostały przeniesione przez indyjską firmę na odbiorców gazu i pozostałych konsumentów.

Według podejrzeń holenderska firma została wykorzystana do „podwajania” faktur za materiały i usługi dostarczane przez pozostałe podmioty. Pozwoliło to firmie w Indiach deklarować dwukrotność kosztów materiałów i usług dla odbiorców gazu.

„Zysk” z całego procederu następnie był przejmowany przez holenderską firmę. Dokonywano tego poprzez zawieranie fałszywych umów ubezpieczenia. Ubezpieczenie to było rzekomo wykupywane w celu pokrycia ryzyka związanego z zakupami materiałów, podczas gdy nic nie wskazuje na to, aby holenderska firma faktycznie zarządzała tym ryzykiem.

Dochodzenie rozpoczęło się w wyniku badania ksiąg rachunkowych przeprowadzonego przez władze podatkowe w holenderskim podmiocie. W listopadzie 2017 r. FIOD przejął kontrolę nad firmą, której pracowników zatrzymano w ub. wtorek.

Źródło: om.nl

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: