SŁUŻBY USA WŁAMAŁY SIĘ DO SMARTFONÓW MENADŻERÓW HUAWEI

Władze USA stosując techniki niejawnej inwigilacji uzyskały informacje na temat Huawei Technologies.

Zamierzają je wykorzystać do przygotowania aktu oskarżenia chińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego m.in. o łamanie sankcji i oszustwa bankowe.

Podczas przesłuchaniu w sądzie federalnym w Brooklynie, asystent prokuratora USA Alex Solomon stwierdził, że dowody uzyskane w ramach amerykańskiej ustawy o nadzorze nad cudzoziemcami (FISA, Foreign Intelligene Survaillance Act) wymagały działań niejawnych. „Uzyskano je w wyniku stosowania nadzoru elektronicznego i fizycznego”, ale nie podał żadnych bliższych okoliczności z tym związanych.

W zeszłym miesiącu Reuters opisał szczegółowo, jak władze USA prowadziły niejawny nadzór nad działaniami Huawei, kopiując na lotniskach informacje z urządzeń elektronicznych należących do dyrektorów chińskiej firmy telekomunikacyjnej, którzy podróżowali.

Brian Frey, były prokurator federalny, który nie jest bezpośrednio zaangażowany w sprawę Huawei, powiedział, że zgodę na prowadzenie niejawnego nadzoru na podstawie FISA, wydaje specjalny sąd jeżeli istnieją podejrzenia o szpiegostwo.

Do tej pory Huawei i dyrektor finansowy tej firmy – Meng Wanzhou nie byli oskarżani o szpiegostwo, ale o spisek i wprowadzenie w błąd HSBC Holdings Plc i innych banków, poprzez fałszywe przedstawienie informacji o relacjach Huawei ze Skycom Tech Co Ltd, podejrzaną firmą – przykrywką, która działała w Iranie.

Reuters ujawnił też informacje o transakcjach bankowych i opisał jak analitycy HSBC pomogli doprowadzić do oskarżenia Huawei i Meng. Wynika z niech, że Skycom zaoferował sprzedaż sprzętu komputerowego Hewlett-Packard największemu operatorowi telefonii komórkowej w Iranie i szczegółowo opisał bliskie związki Huawei i Skycom.

Władze USA twierdzą, że firma Huawei wykorzystywała Skycom do ominięcia embarga na towary, technologie oraz usługi w Iranie oraz do transferu pieniędzy za pośrednictwem międzynarodowego systemu bankowego. Zarzuty wobec firmy obejmują naruszenie sankcji USA wobec Iranu.

Źródło: Reuters

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: