CIA INWESTUJE W „CHMURĘ”. ERA CYFROWA W WYWIADZIE

Sześć lat po uruchomieniu infrastruktury chmurowej, CIA prowadzi jej rozbudowę w imieniu całej społeczności wywiadowczej.

CIA prowadzi dwuetapowe zamówienie w celu nabycia podstawowych usług w chmurze od wielu dostawców, a następnie będzie chciało uzyskać dostęp do oprogramowania specjalistycznych aplikacji udostępnianych jako usługa oraz do możliwości zarządzania chmurą. Zgodnie z dokumentami kontraktowymi całkowita wartość zamówienia może wynieść kilkadziesiąt miliardów dolarów.

Oczekuje się, że zapytania ofertowe trafią do dostawców w kwietniu lub maju. Projekt ma być przygotowany do stycznia 2020 roku, po konsultacji z producentami. Ostateczne zaproszenie do składania ofert zostanie ustalone na maj 2020 roku, a wyłonienie dostawców nastąpi w 2021 roku. Społeczność wywiadowcza realizuje strategię chmurową od wielu dostawców „w celu zwiększenia dostępu do innowacji i zmniejszenia niedogodności związanych z korzystaniem z jednego dostawcy usług w chmurze”, stwierdziła CIA w badaniu rynku.

KODY RABATOWE NA KONFERENCJĘ DLA CZYTELNIKÓW:

Różni się to znacznie od planów Pentagonu, aby stworzyć repozytorium danych dotyczące polu walki i aplikacje z tym związanych w jednej chmurze w ramach realizowanego obecnie projektu JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure), o wartości około 10 miliardów USD.

„Największe przedsiębiorstwa na świecie przenoszą się do środowisk z wieloma chmurami z powodu ich bezpieczeństwa, elastyczności i odporności”, powiedział dyrektor generalny IBM US Sam Gordy.

„Podejście CIA do C2E wyraźnie wskazuje na przewagę multi-cloud, jednocześnie zachęca do konkurowania w celu zapewnienia agencji dostęp do przyszłych innowacji”.

Wspólnota Wywiadów (IC, Intelligence Community) ogłosiła w zeszłym roku plan związany z wieloma dostawcami usług będący drugą częścią programu ICITE (Intelligence Community Information Technology Enterprise).

Dyrekcja ds. Innowacji Cyfrowych CIA przeprowadziła 22 marca dzień branżowy i spotkanie z dostawcami zainteresowanymi programem. Z informacji, które ukazały się przy tej okazji wynika, że wspólnota wywiadowcza poszukuje uznanych komercyjnych dostawców usług w chmurze z ogólnoświatowymi opcjami dostawy i możliwością świadczenia usług w sposób minimalizujący ryzyko ich utraty nawet w przypadku braku komunikacji sieciowej.

Ponieważ mają to być działania z wieloma dostawcami, CIA podkreśla interoperacyjność i zdolność do przenoszenia danych i aplikacji z infrastruktury dostawcy.

Sprzedawcy muszą dobrowolnie zgodzić się aby tajne służby przeprowadziły wobec nich procedurę sprawdzenia na 180 dni przed podpisaniem kontraktu. Dostawcy wybrani do świadczenia usług niejawnych na poziomie TS / SCI (Top Secret / Sensitive Compartmented Information) muszą uzyskać stosowne zezwolenia przed upływem 270 dni.

Menedżerowie programu chcą również usłyszeć od dostawców o możliwości realizacji usług chmurowych z lokalizacji rządowych.

Źródło: FCW

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: