PRESJA SŁUŻB NA DZIENNIKARZY ŚLEDCZYCH. W TLE WOJNA W JEMENIE

Francuskie służby ostro zareagowały na publikację raportu dotyczącego dostaw francuskiego uzbrojenia na potrzeby konfliktu jemeńskiego. Celem ataku stali się dziennikarze śledczy.

Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Wewnętrznego Francji powinna przestać inwigilować dziennikarzy śledczych Geoffreya Livolsiego, Mathiasa Destala i Benoîta Collombata – oświadczył Komitet Ochrony Dziennikarzy.

25 kwietnia br. Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wezwała ich na przesłuchanie po tym jak 15 kwietnia ujawniono raport cytujący tajne dokumenty wojskowe ujawniające, że broń francuska była sprzedawana do Arabii Saudyjskiej i wykorzystana w wojnie w Jemenie, wbrew twierdzeniom francuskiego rządu.

Livolsi, Destal oraz ich prawnicy wzięli udział w przesłuchaniu które trwało około godziny zgodnie z oświadczeniem opublikowanym przez Disclose na Twitterze po zakończeniu postępowania.

W oświadczeniu opisano przesłuchanie jako próbę „złamania podstawowej zasady dziennikarskiej dotyczącej ochrony poufności źródeł”. Reporterzy odmówili odpowiedzi na pytania postawione przez agentów i oświadczyli, że działali w interesie opinii publicznej.

.„Niezwykle ważne jest, aby dziennikarze mogli chronić poufne źródła” – powiedział Gulnoza Said, koordynator programu Committee to Protect Journalists Europe and Central Asia. „Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przesłuchująca dziennikarzy w ramach dochodzenia w sprawie wycieku naraża ich na niepotrzebną presję”.

Według publicznego nadawcy France24 dochodzenie w sprawie wycieku rozpoczęto 13 grudnia 2018 r. w następstwie doniesienia Ministerstwa Obrony.

We wspólnym oświadczeniu wydanym 24 kwietnia dziennikarze i ich redakcje potępiły wezwanie na przesłuchanie i powiedzieli że „to policyjne śledztwo jest atakiem na wolność prasy”.

CPJ wysłał e-mail do paryskiej prokuratury i francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które nadzoruje Dyrekcję Generalną, ale nie otrzymali w tym czasie odpowiedzi.

Źródło: CPJ

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: