ZACHÓD POD PRESJĄ TERRORYSTÓW: 112 ATAKÓW W CIĄGU 15 LAT

W ciągu ostatnich 15 lat w krajach zachodnich popełniono 112 ataków terrorystycznych. Trzy czwarte z nich miało miejsce w ciągu ostatnich pięciu lat, co jest od 2014 roku silnym wzrostem związanym z rozwojem tzw. Państwa Islamskiego. Według analizy holenderskiej służby AIVD: liczba ataków ponownie spadła od czasu upadku tej organizacji.

Czternaście krajów zachodnich, w tym Holandia, zostało dotkniętych atakami, ale 70 procent wszystkich ataków miało miejsce tylko w czterech krajach – Francji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech. 76 procent z 112 ataków było „udanych” – faktycznie zostały przeprowadzone i doprowadziły do strat lub obrażeń.

W ciągu ostatnich pięciu lat wskaźnik ten wzrósł do 84 procent. 12 procent ataków spowodowało śmierć lub obrażenia ponad 50 osób.

W większości przypadków ataki na Zachodzie były zlecane przez al-Kaidę lub Państwo Islamskie, albo inspirowane lub stymulowane przez te dwie organizacje terrorystyczne. W szczególności pierwszej z nich udawało się zmobilizować i zainspirować sympatyków do popełnienia ataków – twierdzi AIVD.

Ogromna większość ataków, 80 procent, została popełniona przez jednego sprawcę. 41 procent ataków zostało dokonanych nożem lub inną białą bronią. Materiały wybuchowe były używane stosunkowo często w ciągu pierwszych 10 lat, zaobserwował AIVD, ale były znacznie mniej popularne w ciągu ostatnich pięciu lat. W ostatnich latach terroryści zaczęli używać pojazdów jako formy ataku. W okresie 2014–2018 w 17% ataków wykorzystano ciężarówkę lub samochód osobowy.

Większość ataków miała miejsce w miejscach publicznych o małym poziomie ochrony, na których przebywają tłumy ludzi, takie jak ulice handlowe, place i jarmarki bożonarodzeniowe.

Terroryści atakowali publicznie tylko sześć razy w ciągu ostatnich 15 lat – maraton w Bostonie, pokaz sztucznych ogni w Nicei, podjazdy w Stanach Zjednoczonych i trzy jarmarki bożonarodzeniowe. Często atakowano policjantów i żołnierzy. 36 procent ataków na Zachodzie było skierowanych na umundurowany personel, z gwałtownym wzrostem w ciągu ostatnich pięciu lat. Zgodnie z AIVD ataki na żołnierzy i policjantów są wymierzone w autorytet, który reprezentują, a nie w samą osobę.

AIVD zidentyfikowało oddzielną kategorię ataków, skierowanych przeciwko „bluźnierstwom”. Te ataki wymierzone są w osoby, które znieważyły Islam, Koran lub proroka Mahometa.

Zabójstwo holenderskiego populistycznego polityka Theo van Gogha w 2004 roku, było pierwszym takim atakiem na Zachodzie.

Prawie wszystkie te ataki są związane z kontrowersjami wokół kreskówek, takimi jak rysunki Duńczyka Kurta Westergaarda i satyrycznego magazynu Charlie Hebdo. Terrorysta, który zadźgał w zeszłym roku dwóch amerykańskich turystów na dworcu głównym w Amsterdamie, powiedział również, że zrobił to, ponieważ lider PVV Geert Wilders ogłosił konkurs na kreskówki o Mahomecie. Zgodnie z AIVD „wyższy cel” stojący za większością ataków nigdy nie zostanie poznany. „Twierdzenia grup terrorystycznych nie zawsze są wiarygodne, wypowiedzi sprawców czasami się zmieniają, a legitymacja do dokonania zamachu jest czasami wymyślona dopiero później”.

Dzięki temu raportowi AIVD chce przyczynić się do bardziej obiektywnej wiedzy o atakach popełnianych na zachodzie.

Źródło: NL Times

Fot. Wikipedia/Tasnim News Agency

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: