ROSJA: MOŻLIWE PRZYWRÓCENIE KONTAKTÓW WYWIADOWCZYCH Z USA

Dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego (SVR) Siergiej Naryszkin poinformował, że nie wyklucza przywrócenia kontaktów między przedstawicielami wywiadu Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Rosyjski prezydent Władimir Putin uważa, że Rosja i Stany Zjednoczone mają dobre perspektywy współpracy, ale stosunki mogą ulec poprawie dopiero po rozwiązaniu krajowych problemów politycznych w Waszyngtonie.

„Uważam, że wiele decyzji jest podejmowanych dwustronnie pod presją krajowych czynników politycznych” – stwierdził Putin podczas sesji plenarnej Międzynarodowego Forum Arktycznego, nawiązując do stosunków między Rosją a USA.

„Mamy nadzieję, że gdy sytuacja ta ulegnie normalizacji, utoruje to drogę do dwustronnej współpracy we wszystkich kwestiach, o których wspomniałem, w szczególności: zwalczania terroryzmu, epidemii, problemów środowiskowych i kwestii rozbrojenia. Myślę, że wszyscy jesteśmy tym zainteresowani, będziemy nad tym pracować” – dodał prezydent Rosji.

„Szanujemy wybór narodu amerykańskiego. Jesteśmy gotowi do współpracy z tym kto będzie wybrany prezydentem w 2020 roku” – uzupełnił swoją wypowiedź Putin.

22 maja agencja TASS opublikowała informacje, że Dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego (SVR) Siergiej Naryszkin powiedział, iż nie wyklucza przywrócenia kontaktów między przedstawicielami wywiadu Rosji i Stanów Zjednoczonych.

„Nie wykluczam, że przywrócimy współpracę na najwyższym poziomie” – powiedział Naryszkin reporterom w Duszanbe, gdzie uczestniczył w sesji Rady Szefów Służb Bezpieczeństwa i Służb Specjalnych Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Zapytany o to, czy problem dotyczy możliwych kontaktów między szefami wywiadów obu krajów, powiedział: „Jest to możliwe”.

Naryszkin podkreślił, że SVR ma szerokie stosunki partnerskie ze służbami wywiadowczymi innych krajów i że nigdy ich nie wstrzymano, w szczególności z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA). „Ponad rok temu, kiedy sekretarz stanu Michael Pompeo pełnił funkcję dyrektora CIA, odwiedził nas, spotkaliśmy się w USA w Langley, dzwoniliśmy do siebie i rozmawialiśmy. To był owocny czas rozwoju naszych kontaktów oraz wymiany informacji wywiadowczych i analitycznych” – powiedział dyrektor SVR. Jest to bardzo ważne aby rozwijać poufne relacje na poziomie międzypaństwowym.

„Następnie, z powodu krajowych wydarzeń politycznych w USA, z powodu umocnienia się krajowego kryzysu politycznego, kontakty te ustały. Chociaż przyznaję, że nadal dzieliliśmy się informacjami operacyjnymi, zwłaszcza antyterrorystycznymi” – dodał Naryszkin.

Zaznaczył, że SVR „utrzymuje stałe i owocne kontakty oraz współpracę z szefami innych służb wywiadowczych, w szczególności zachodnioeuropejskich, poprzez kanał partnerski”.

Źródło: Tass

Fot. Kremlin.ru

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: