ZATRZYMANO SZEFA LITEWSKIEGO SPUTNIKA

28 maja br. redaktor naczelny litewskiego oddziału Sputnika, Marat Kasem, został zatrzymany przez litewską straż graniczną po wylądowaniu na lotnisku w Wilnie dokąd przyleciał z Moskwy.

Kasem został deportowany na Łotwę. Redaktor naczelny litewskiego Sputnika otrzymał zakaz wjazdu na Litwę przez pięć lat. Litwini uważają jego działalność za „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”, zgodnie z dokumentem opublikowanym online przez litewską Państwową Straż Graniczną.

W filmie wideo z Rygi Kasem powiedział, że został zatrzymany na około sześć godzin na lotnisku w Wilnie i przesłuchany przez władze.

Twierdzi, że zapytano go, czy ma jakieś powiązania z rosyjskimi służbami specjalnymi.

„To zaskakujące, jak bardzo (litewskie władze) obawiają się własnego cienia” – powiedział w filmie wideo. Litewska służba graniczna nie mogła natychmiast skomentować sprawy.

W ostatnich miesiącach Litwa aresztowała i oskarżyła o szpiegostwo na rzecz Rosji kilka osób co powoduje napięte stosunki między tymi państwami.

Zachodni politycy i oficerowie wywiadu coraz częściej wyrażali zaniepokojenie działalnością rosyjskich państwowych mediów, w tym Sputnika i RT, wcześniej znaną jako Russia Today, nazywając je narzędziami propagandowymi Kremla.

Amerykański Departament Sprawiedliwości zmusił RT America do zarejestrowania się jako agent zagraniczny w 2017 roku, po tym, jak amerykańskie służby wywiadowcze stwierdziły, że agencja informacyjna przyczyniła się do kremlowskiej kampanii ingerencji w wybory prezydenckie w 2016 roku.

Źródło: RFE/RL

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: