PRAWICOWI EKSTREMIŚCI DZIAŁAJĄ JAK ISIS. MI5 NA KRAWĘDZI

W ostatnim czasie oprócz zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa ze strony ISIS rosną liczby aktów terrorystycznych i gróźb ze strony ugrupowań skrajnie prawicowych.

Brytyjski Minister ds. Bezpieczeństwa, Ben Wallace poinformował, że służba wywiadowcza MI5 dotarła do granic swoich możliwości z powodu stale rosnącej liczby zagrożeń ze strony terrorystów, wrogich państw i zorganizowanej przestępczości również tej w cyberprzestrzeni.

W swojej przemowie podkreślił, że obecnie MI5 prowadzi około 600 „czynnych” dochodzeń, co bezpośrednio wskazuje na konieczność zwiększenia wydatków na służby. W opinii Ministra, który został powołany na stanowisko w 2016 roku świat zmienia się bardzo dynamicznie i jest teraz „o wiele bardziej niebezpieczny” niż wtedy, gdy objął urząd. Zwrócił także uwagę, że zdarzenia takie jak otrucie byłego rosyjskiego podwójnego agenta i jego córki w Salisbury w ubiegłym roku nie były „odosobnione” i obecnie stają się one coraz bardziej zaawansowane.

„Podczas gdy większość zagrożeń terrorystycznych pochodziła od islamskich ekstremistów, takich jak ISIS i Al-Kaida, skrajnie prawicowi neonazistowscy terroryści rosną w siłę i stosują podobną taktykę” – powiedział Wallace, „Jeśli będziemy chcieli nadal dbać o bezpieczeństwo ludzi w sposób, w jaki to robiliśmy do tej pory i w porównaniu z wieloma krajami, będziemy musieli inwestować. MI5 i policja są w stanie krytycznym ponieważ dzień ma ograniczoną ilość godzin na walkę z narastającymi zagrożeniami, takimi jak neonazistowski ekstremizm prawicowy”.

„Zmiana, która się wydarzyła, polega na tym, że skrajnie prawicowe ugrupowania skopiowały sposób działania Państwa Islamskiego (ISIS).”

W marcu dyrektor generalny MI5 Andrew Parker i komisarz londyńskiej Metropolitan Police Cressida Dick powiedzieli, że udaremnili rosnącą liczbę skrajnie prawicowych spisków terrorystycznych.

Według Ministra to Internet dał jednostkom możliwość łączenia się z innymi podobnie myślącymi ekstremistami. „Historycznie, w przeszłości nie mieli przyjaciół, siedzieli sami, nie mogli rozmawiać z nikim innym – teraz żyją w wirtualnej bezpiecznej przestrzeni. Komunikują się przez Internet … czasami widzimy, że faktycznie przeglądają podręczniki terrorystyczne ISIS, aby dowiedzieć się, jak robić bomby – oczywiście z innego powodu”.

„Niepokojący jest szybki wzrost zorganizowanej przestępczości z powodu takich rzeczy jak smartfony i szyfrowanie. Ich zdolność do lepszego organizowania oznacza, że musimy inwestować, aby stawić czoła temu problemowi” – dodał na koniec.

Źródło: The National
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: