WYWIAD GEOPRZESTRZENNY USA STAWIA NA SZTUCZNĄ INTELIGENCJĘ

W wyścigu zbrojeń informacyjnych nie chodzi o to ile masz danych, ale co z nimi robisz. Dlatego wywiad geoprzestrzenny USA stawia na sztuczną inteligencję.

To podsumowuje wyzwanie stojące przed National Geospatial Intelligence Agency (NGA), gigantyczną organizacją liczącą 14500 pracowników odpowiedzialnych za pozyskiwanie i analizowanie zdjęć satelitarnych oraz świadczenie usług mapowania dla amerykańskiej społeczności wojskowej i wywiadowczej.

„Obecnie mamy do czynienia ze środowiskiem bezpieczeństwa, które jest bardziej złożone, wzajemnie powiązane i bardziej niestabilne niż to, co do tej pory pamiętamy – takie, które wymagać będzie od nas, abyśmy robili rzeczy inaczej, jeśli będziemy chcieli w tym środowisku się poruszać” – powiedział w podczas przemówienia wygłoszonego na GEOINT 2019, zastępca dyrektora NGA Robert Sharp. To największe w USA zgromadzenie specjalistów ds. wywiadu geoprzestrzennego organizowane przez amerykańską Fundację Geospatial Intelligence.

Było to pierwsze wystąpienie Sharpa od czasu zaprzysiężenia na stanowisko dyrektora NGA. Wcześniej był on dowódcą Biura Wywiadu Marynarki Wojennej i dyrektorem Biura Integracji Wywiadu Morskiego.

Były dyrektor NGA, Robert Cardillo, był cywilem. Biuro dyrektora wywiadu narodowego postanowiło jednak wybrać oficera wojskowego, który go zastąpi. Sharp powiedział, że posiadanie umundurowanego przywódcy jest „widocznym potwierdzeniem, że NGA jest agencją wsparcia walki”.

Podobnie jak Cardillo, Sharp uważa, że NGA musi zmienić swoje praktyki biznesowe, ponieważ coraz więcej firm z sektora prywatnego i zagranicznych rządów wymyśla nowe sposoby gromadzenia obrazów, analizowania ich i uzyskiwania z nich wglądu. „NGA nie może być zaskakiwane, poprawiając swoją zdolność rozumienia świata i przewidywania przyszłych wydarzeń” – powiedział. „Dążymy do modernizacji naszej infrastruktury IT, usług zbierania, sieci, szkoleń i praktyk biznesowych. Musimy nadążyć za zalewem danych” – dodał.

„Oprócz zdjęć satelitarnych, NGA zbiera informacje z czujników powietrznych i innych źródeł, a także od międzynarodowych partnerów” – powiedział Sharp. „Aby ewoluować, musimy pomyśleć o pełnym spektrum sposobów gromadzenia danych” – dodał.

Sharp podkreślił nowe wysiłki na rzecz poprawy szybkości i jakości wywiadu morskiego.

NGA automatyzuje 150-letni proces pobierania danych źródłowych w 14 językach z 75 krajów. Obecnie używa algorytmów translacji i optycznego rozpoznawania znaków do odczytywania dokumentów w różnych formatach i umieszcza morskie symbole, liczby i słowa w środowisku wywiadu geoprzestrzennego. „Oznacza to, że analitycy nie muszą już ręcznie przeglądać stron danych źródłowych i wykresów” – powiedział Sharpe.

NGA wykorzystuje też niesklasyfikowane obrazy, na przykład do monitorowania działalności Chin na Morzu Południowochińskim oraz konfliktów morskich i terytorialnych z Filipinami, Malezją, Wietnamem, Tajwanem i Brunei. Chiny zbudowały placówki na dwóch archipelagach – Wyspach Paracelskich i Spratlach.

Większość innowacji dokonywanych obecnie w centrach wywiadu geoprzestrzennego koncentruje się wokół automatyzacji – wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji do analizowania obrazów i łączenia tych danych z innymi źródłami wywiadowczymi. NGA chce nawiązać bliższe stosunki z przemysłem technologicznym, a uniwersytety, które rozwijają technologię AI, muszą to robić szybciej niż rząd.

To jeden z celów nowego kampusu NGA w St. Louis, Missouri. Siedziba NGA znajduje się w Springfield w stanie Wirginia, gdzie mieszka połowa pracowników. Około 25 procent pracowników NGA pracuje w siedzibie w St. Louis, a pozostałe 25 procent jest rozmieszczonych na całym świecie. „Agencja dokonuje ogromnej inwestycji w rozbudową siedziby w St. Louis, gdzie 20 procent powierzchni będzie przeznaczone na jawne prace mające na celu przyciągnięcia sektora prywatnego i partnerów akademickich” – powiedział Sharp.

Burmistrz miasta Lyda Krewson powiedziała, że ekspansja NGA zmieni St. Louis w Dolinę Krzemową dla sektora geoprzestrzennego.

Źródło: Spacenews

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: