ROSYJSKIE SŁUŻBY CHCĄ DANYCH TINDERA

Rosyjski regulator telekomunikacyjny Roskomnadzor ogłosił, że aplikacja randkowa Tinder została dodana do rejestru firm, które muszą udostępniać dane użytkowników organom ścigania i służbom wywiadowczym, w tym FSB.

Zgodnie z oświadczeniem Roskomnadzor: Tinder został dodany do specjalnego rejestru, który zobowiązuje firmę do przechowywania danych rosyjskich użytkowników – w tym bezpośrednich wiadomości, zdjęć i filmów – przez okres do jednego roku oraz do ich przekazywania na żądanie w celach dochodzeniowych. Tinder nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Trzy inne popularne rosyjskie aplikacje randkowe – Mamba, Wamba i Badoo – już udostępniają dane użytkowników władzom, podała rosyjska grupa praw ds. internetu Roskomsvoboda.

Ustawy uchwalone w 2016 roku wymagają od platform mediów społecznościowych przechowywania danych o obywatelach na serwerach w Rosji. Przepisy te są tylko częścią szerszych regulacji dostępu ds. internetu, które zostały przyjęte w ciągu ostatnich pięciu lat.

Amerykańscy giganci internetowi Google i Facebook są w sporze prawnym z Roskomnadzor w sprawie żądanie przechowywania danych w Rosji – i jeszcze nie dostarczyli tych danych regulatorowi mimo, iż ten zagroził zakazem ich usług.

Pod rządami prezydenta Władimira Putina potężne rosyjskie agencje bezpieczeństwa zaczęły sprawować większą kontrolę nad tym co dzieje się online. W 2018 roku Rosja zakazała korzystania z komunikatora Telegram po tym, jak odmówiono dostarczenia FSB klucza szyfrującego tej aplikacji.

W maju Putin podpisał ustawę mającą na celu wdrażanie tzw. Suwerennego internetu, tworząc krajową sieć, która może działać niezależnie od reszty świata.

Jednak zdolność Rosji do obsługi internetu, który jest odcięty od globalnej sieci, jest jak dotąd w dużej mierze teoretyczna. Jednak wysiłki trwają i obserwują je eksperci: ustawodawstwo, którego aktywiści obawiają się, doprowadzi do ograniczeń internetowych podobnych do tych w Chinach, wejdzie w życie w listopadzie – poinformowała państwowa agencja informacyjna RIA-Novosti.

Kreml jednak opisuje projekt jako „zrównoważony, bezpieczny i w pełni funkcjonujący” lokalny internet.

Źródło: CNN Business

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: